Strona Główna
  Dokumenty zespołu
  Pracownicy zespołu
  Kontakt
 

Wynajem sal

 

  Pedagog
  Psycholog
  Opieka zdrowotna
i stomatologiczna
   

 


  Wydarzenia
  Historia


  biuletyn informacji publicznej
   
  Przydatne linki

FB ZSP 4

 

 

FB Przedszkole 28

 

 

BIBLIOTEKA

 

22-25.06.2020

PONIEDZIAŁEK 22 czerwca - Czwartek 25 czerwca

moi mili czytelnicy, nasz dziwny rok szkolny powoli dobiega końca. Przypominam: jeśli macie jakieś książki z biblioteki szkolnej to możecie je zwrócić razem z kluczykami do szafek i podręcznikami, w wyznaczone dni.
Gdy nie będziecie już mieć obowiązków szkolnych to może sięgniecie po książki dla czystej przyjemności czytania. Chciałabym wam polecić kilka ciekawych pozycji. Przedstawię wam też kilka propozycji wycieczek wakacyjnych po najbliższej okolicy bo nie wadomo jak to będzie z tymi wakacjami.
1.
a. Begonia Ibaola, Bajki, które mówią jak być szczęśliwym. To dwutomowy zbiór bajek w którym znajdziecie historyjki o zwierzętach. Przeżywają one różne sytuację, niekiedy bardzo trudne ale zawsze znajduje się jakieś dobre wyjście. Te bajki czytajcie razem z rodzicami bo są tam akapity dla dorosłych( wskazówki jak postępować w trudnych sytuacjach)
b. E. mc Donald, Hania Humorek. Zaczyna się rok szkolny, ale Hania nie ma ochoty wracać do ławki. Od rana ma paskudny humorek. Nie pomagają na niego kredki potworki ani sadzone jajko. Dopiero koszulka z napisem „Jadłam Rekina” sprawi, że Hania nabierze ochoty na kontakt z rówieśnikami. Mimo wszystko okazuje się, że w trzeciej klasie nie jest wcale tak źle i nawet dziwaczny Franek Perełka zyskuje przy bliższym poznaniu…
Książeczki o Hani to nie tylko świetna zabawa, ale również okazja do zapoznania się z wieloma interesującymi faktami. Dziewczynka interesuje się m.in. historią i biologią, a autorka przemyca wiele ciekawych informacji z tych dziedzin. Relacje dziewczynki z kolegami i młodszym rodzeństwem posłużą za pretekst do rozmowy o tym, jak należy się zachowywać w stosunku do innych.
Hania to bohaterka, którą pokochają zarówno dziewczynki jak i chłopcy. Zachowuje się nietypowo, bywa złośliwa, często dokucza młodszemu bratu, zdarza jej się oszukiwać albo zazdrościć innym dzieciom. Jednak w gruncie rzeczy ma wielkie serce, a jej przygody niejednokrotnie posłużą jako przestroga dla tych, którzy zachowują się podobnie. Książki o Hani napisane są stosunkowo prostym językiem, odpowiednim dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym. Duże litery sprawią, że początkujący czytający bez problemów poradzi sobie z tekstem.
c. Agnieszka Chylińska, dzielny Oczak (nowość) Dzielna jest Zezia, dzielny jest jej młodszy brat zwany Oczakiem. Cała rodzina Zezików daje radę, co wcale nie oznacza, że wszystko zawsze jest spoko.

Miało być pięknie, wyjazd na obóz harcerski to świetny początek wakacji. Ale to także doskonała okazja dla pecha, który zmieni idealne plany w katastrofę. Na szczęście trafiło na Franka, chłopca, który się nie poddaje.

"Dzielny Oczak" to szósta książka cyklu o rodzinie Zezi. Tym razem historię poznamy z perspektywy bystrego chłopca. Zezię w kolejnej dziecięcej przygodzie zastąpił młodszy brat Franek...

Będzie się działo!
d. W. Jones, ruchomy zamek.Młoda Zosia Kapelusznik, z krainy zwaną Ingarią, przykuwa niechcianą uwagę czarownicy i zostaje zamieniona w staruszkę… Decydując, że nie ma nic do stracenia, wyrusza do ruchomego zamku czarodzieja Hauru, o którym mówi się, że zjada dusze młodych dziewcząt…

W zamku Zosia spotyka Michała, ucznia Howla, oraz Kalcyfera, demona ognia, z którym zawiera pewien pakt.

Życzę wam miłego czytania.
Propozycje wycieczek:
1. Gliwice- Tarnowskie Góry. Można oczywiście rowerem ale to wycieczka dla wprawnych rowerzystów. długość z osiedla to ok 50 km. Można zwiedzić zabytkowy park w Reptach i pozna historię zburzonego zamku. Zwiedzić zabytkową sztolnię i obejrzeć ciekawy tarnogórski Rynek. Opis trasy rowerowej możecie znaleźć pod linkiem
https://www.traseo.pl/trasa/tarnowskie-gory-5
2. Gliwice- zalew w Rybniku. Możecie wybrać się rowerem lub samochodem. Zalew choć uczęszczany dosyć tłumnie w okresie letnim daje namiastkę wakacji. Opis trasy rowerowej znajdziecie pod linkiem
https://www.traseo.pl/trasa/23-04-2016-gliwice-sierakowice-rudy-rybnik-100-km
3. Zamek w Toszku, jeśli jeszcze nie znacie tego obiektu na pewno warto się wybrać wraz z rodzicami. https://podroze.onet.pl/polska/slaskie/toszek-zamek-historia-zwiedzanie-wstep-i-ceny-biletow/4mznl34


Życzę wam miłych wakacji i mam nadzieję, że cali i zdrowi spotkamy się we wrześniu.
poważaniem
EWA FUGOWSKA

 

 

15-19.06.2020

Poniedziałek 15 czerwca

Moi mili czytelnicy, każdy się kiedyś zastanawia po co właściwie czytamy książki? Powodów jest wiele. Jenym z nich jest ten, że książki pomagają nam rozwiązywać różne problemy. Dziś chciałabym polecić wam książki, które mówią o lękach. Każdy przecież czegoś się boi: myszy, pająków, śmierci, wysokości...a był kiedyś nosorożec, który nade wszystko bał się tego, że inne zwierzęta dowiedzą się, że nie umie on latać. Całymi dniami rozmyślał o tym, że wszyscy latają, a on jeden nie lata. Czy poradził sobie z tym problemem? Jeśli chcecie się dowiedzieć, to sięgnijcie po książkę Leszka Kołakowskiego, Jak rozweselić strapionego nosorożca. Przekonacie się, że nasze lęki bywają czasami zupełnie irracjonalne.
Jest też pokaźna grupa ludzi, która lęka się ciemności i niekoniecznie są to dzieci. W mroku zdaje się im, że z kątów i zakamarków wypełzają potwory, że w rogach czai się niebezpieczeństwo. Może więc chcecie poczytać o tym, jak z takim lękiem poradziła sobie Lila. Dowiecie się z książki Joanny Jung, Lila i bestia z szafy.

Rodzice, jeśli szukacie pomocy w książkach, bo nie wiecie jak pomóc dziecku z lekami, przemocą, nadpobudliwościa. Jak postepować w wypadku śmierci kogoś bliskiego, jak chronić dziecko przed złym dotykiem, to sięgnijcie po książki wydawnictwa GWP, które od kilku lat wydaje serię książek, pomagających w rozwiązywaniu różnych problemów. Wszystkie książki znajdą państwo na www.gwp.pli w naszej szkolnej bibliotece oczywiście.
Ponieważ jest poniedziałek prezentuję mały tutorial dla kółka sprawne palce. Może chcecie wykonać podkładkę na stół. To zupełnie prosta robótka i na pewno sobie z nią świetnie poradzicie. Wybierzcie na yt wskazówki. Jest tam wiele pomysłów. No i czekam na zdjęcia waszych wyrobów. Do zobaczenia!

Ósmoklasistom życzę dużo szczęścia na egzaminach i mało stresu. Do zobaczenia we wtorek i pamiętajcie, że kiedyś, w lepszych czasach wypożyczyliście książki z biblioteki szkolnej! Pora je oddać.

 

 

08-10.06.2020

PONIEDZIAŁEK 8 czerwca do ŚRODY 10 czerwca

Moi mili czytelnicy, obiecałam wam w tym tygodniu zaprezentować nowości książkowe, po które możecie sięgnąć w czasie wakacji. nie będę więc rozdzielać wpisu na poszczególne dni tygodnia. Polecę wam książki z różnych dziedzin i dla różnego wieku. We wpisie znajdziecie również propozycję weekendowej wycieczki regionalnej i coś dla sprawnych palców. Życzę wam miłego weekendu i wielu wrażeń przy czytaniu książek.


1. Coś dla dorosłych:
Jeśli tęsknicie za dalekimi podróżami to może tęsnotę ukoi lub rozbudzi książka Mai Wolny, Pociąg do Tybetu.

Z Warszawy do serca Tybetu. 10 tysięcy kilometrów, 2 kontynenty, 5 przejść granicznych i 8 stref czasowych. Maja Wolny wyrusza w kolejną podróż. Wędruje szlakiem Alexandry David-Néel – pierwszej Europejki, która dotarła na Dach Świata. Zainspirowana jej przykładem tworzy współczesny, pełen zaskakujących obserwacji zapis wyprawy na Wschód.
W czasach, w których samoloty zabrały nam radość cierpliwego wędrowania, Maja Wolny dociera Koleją Transsyberyjską, Transmongolską i wreszcie Tybetańską na Dach Świata – do Lhasy. Podróż przez Syberię, bezkresne stepy Mongolii i zatłoczone Chiny to tygodnie trudnych, ale także niezwykłych doświadczeń w zmieniających się pociągach. Ostatni odcinek to nieporównywalna z niczym przygoda: szokująca dla organizmu jazda na wysokości ponad 5000 m n.p.m. Omdlenia, brak tchu – to tutaj coś normalnego.
Inspiracją dla autorki jest Alexandra David-Néel, która jako pierwsza Europejka w historii dotarła do Tybetu.


2 Dla młodzieży
Collins S., Ballada ptaków i węży

Dziesiąte Głodowe Igrzyska rozpoczyna poranek dożynek. Na Kapitolu osiemnastoletni Coriolanus Snow przygotowuje się, by jak najlepiej wykorzystać szansę na chwałę – jako mentor. Jego rodzinny dom podupadł i kruchy los mężczyzny zależy teraz od tego, czy Coriolanus zdoła pokonać innych mentorów urokiem i sprytem.

Tyle że los nie bardzo mu sprzyja. W udziale przypadła mu dziewczyna z Dystryktu Dwunastego, najbiedniejszego z biednych. Losy obojga splotą się ciasno – każda decyzja, jaką podejmie Snow, może prowadzić do sukcesu lub porażki, triumfu lub klęski. Na arenie walka trwa aż do śmierci, ale poza areną Coriolanus zaczyna współczuć trybutce… Wie jednak, że musi zrównoważyć obowiązek postępowania według zasad z chęcią przetrwania niezależnie od ceny.

3. Dla młodszych
Stelmaszczyk A., Mazurscy w podróży.
Rodzina Mazurskich to najbardziej zwariowana rodzina na świecie! Gdy nadchodzą wakacje, postanawiają wyruszyć w podróż życia. Nie wszystko idzie jednak zgodnie z planem… Podczas podróży po Europie przeżywają mnóstwo zakręconych przygód wśród których kryje się nawet pewna…kryminalna zagadka! Czy mimo mrożących krew w żyłach zbiegów okoliczności rodzinie uda się odwiedzić wszystkie zaplanowane miejsca?

Jedenastoletni Jędrek Mazurski, jego rodzice, kuzynka Marcela, z którą Jędrek uwielbia się sprzeczać, oraz babcia – nazywana bunią wybierają się w podróż po Europie. Rodzina przemierza samochodem państwa, zatrzymując się na jakiś czas w różnych miejscach, zwiedzając i przeżywając przy tym wiele przygód – czasem zabawnych a innym razem mrożących krew w żyłach. Pewnego dnia bunia nawiązuje romans z przystojnym Hiszpanem, a Jędrek wpada na trop kryminalnej intrygi! Co jeszcze czeka na Mazurskich podczas tej niezwykłej podróży? Warto wybrać się w podróż ich tropem! Frankfurt, Orange w Prowansji, Barcelona, Lazurowe Wybrzeże, Cannes, Wenecja, Padwa, to tylko niektóre z miejsc do których dotrze zakręcona rodzinka. A średniowieczne zamki i weneckie kanały staną się tłem dla prawdziwej kryminalnej zagadki.

4. Dla najmłodszych

Swift B., Mopsik, który chciał zostać jednorożcem.

Mopsik Peggy został porzucony przez swoją właścicielkę tuż przed świętami Bożego Narodzenia. Na czas świąt trafia do rodziny z trójką dzieci, w tym Chloe, która jest fanką jednorożców. Peggy marzy o nowym domu i miłości, dlatego zrobi wszystko, by dziewczynka ją pokochała. Ale Chloe nie chce pieska – Chloe chce jednorożca. Czy Peggy znajdzie sposób na to, by stać się jednorożcem? Wzruszająca historia o tym, że zawsze warto być sobą. Chyba, że można stać się jednorożcem...

5 WYCIECZKA REGIONALNA.
Proponuję wam wyjazd do Rud Raciborskich. Możecie się tam wybrać samochodem lub rowerem. Na miejscu możecie obejrzeć pięknie odrestaurowany pałac, który był kiedyś siedzibą cysterską, piękny park i okoliczne lasy.
Więcej informacji znajdziecie pod linkiem:
http://www.rudy-opactwo.pl/

6. Jeszcze mała robótka dla sprawnych palców. może spróbujecie nauczyć się jak zrobić śliczny, szydełkowy ke nie jest to trudne:
https://www.youtube.com/watch?v=lIeiV6_x_nw

Z poważaniem
EWA FUGOWSKA

 

 

01-05.06.2020

1 CZERWCA DZIEŃ DZIECKA

Z okazji Dnia Dziecka życzę moim miłym czytelnikom wielu pięknych książek, przeżyć niezapomnianych i spotkania w czasach po pandemii.
1. Dzisiaj książka wyjątkowa, którą wszyscy znają i lubią. Nie ma chyba osoby, która nie słyszałaby o pewnej malej dziewczynce, która ma rude warkoczyki, piegi i podkolanówki w paski. i już wiecie, że to Pippi Langstrum, znana też jako Pippi Pończoszanka. Ale czy wiecie, że Pippi w zeszłym tygodniu skończyła 75 lat? No nic...w naszych oczach na zawsze pozostanie młodą urwiską, wymyślającą niesamowite historie i mieszkającą samotnie z małpą i koniem w kropki.
Ciekawa jestem, którą historię o Pippi najbardziej lubicie? ja lubię tę o ucieczce z Anniką i Tommym z domu? pamiętacie jak skończyła się ta ucieczka?

Ciekawe co jeszcze pamiętacie:
1. jak nazywała się malpka,należąca do Pippi?
2. jakiego koloru był jej koń?
3. Kom był tato Pippi?
4. Czy Fruzia i pippi to ta sama dziewczynka?
5. co zrobiła Pippi pierwszego dnia w szkole?

Oczywiście Pippi została też sfilmowana i możecie w sieci znaleźć ekranizację i porównać ją z książką.

 

Wtorek 2 czerwca

Moi mili czytelnicy, pomyślałam sobie, że jeśli rok szkolny powoli dobiega końca to trzeba zaplanować ostatnie trzy tygodnie, tym bardziej, że odpadną nam dni związane z egzaminem ósmoklasisty i Bożym Ciałem.
W tym tygodniu chciałabym napisać wam trochę o książkach mojego dzieciństwa apotem, kontrastowo przedstawić wam kilka nowości książkowch, które możecie zabrać na wakacje.
Zaczniemy od staroci. Książki mojego dzieciństwa. Najpierw powiem wam, czego nie lubiłam, otóż nie lubię książki Astrid Lindgren, Dzieci z Bullerbyn. Choć inne książki tej autorki uwielbiam. Ale wielkie wrażenie w dzieciństwie zrobiły na mnie Przygody Tomka Sawyera Marka Twaina. Porwały mnie psoty i przygody tego dzielnego chłopaka i kiedy już jako dorosła oson=ba, sięgnęłam jeszcze raz do tej książki, tym razem w oryginale, to podobała mi się równie mocno. Może też sięgniecie po nią i sprawdzicie czy psotny Tomek bardzo się postarzał?

Czas na ciekawy obiekt w Gliwicach. Dziś chciałabym wam pokazać miejsce, które mnie swojego czasu mocno zafascynowało. Jeśli lubicie miejsca tajemnicze, trochę straszne i ciekawe to zajrzyjcie na cmentarz hutniczy przy ulicy Robotniczej. Przy okazji sprawdzicie na czym polega rewitalizacja tego miejsca. Spójrzcie na stronę pod linkiem. znajdziecie tam mnóstwo informacji o tym cmentarzu.

www.gliwiczanie-Środa 3 czerwca

Chcę wam zaprezentować jeszcze jedną książkę mojego dzieciństwa a właściwie serie:
Alfred Szklarski, Tomek....w krainie kangurów, na Czarnym Lądzie itd

Z wypiekami na twarzy czytałam o przygodach dzielnego Tomka, który dzięki zbiegowi okoliczności i zawirowaniom historycznym mógł podróżować po całym świecie. W czasach, kiedy wycieczka do bratniego NRD była super przygodą, czytanie o innych krajach, kontynentach było niesamowitym przeżyciem. Czytając, marzyłam o tym by kiedyś podróżować i poznawać świat. Marzenie się spełniło, odbyłam wiele ciekawych podróży i kiedy obecna sytuacja przeminie, planuję kolejne.

pod linkiem znajdziecie trochę informacji o Alfredzie szklarskim, autorze serii o Tomku Wilmowskim.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Alfred_Szklarski

 

CZWARTEK 4 czerwca


moi mili czytelnicy, obiecałam wam wspomnienia o moich książkach z dzieciństwa. dziś pora na kolejną. To znowu seria. autorem jest Zbigniew Nienacki. Bohaterem serii jest Pan Samochodzik, nazwany tak, ponieważ posługiwał się pojazdem o niezwykłych właściwościach. Pan Samochodzik, a tak naprawdę Tomasz był pozornie zwykłym pracownikiem muzeum ale miał niezwykły talent do rozwiązywania trudnych, historycznych zagadek. Często pomagali mu w tym jego młodzi przyjaciele z drużyny harcerskiej. Do dziś ta seria stoi w mojej biblioteczce, czytała ją moja córka i może kiedyś przeczyta wnuczka. Seria została sfilmowana a w roli pana Samochodzika wystąpił Stanisław Mikulski.Więcej informacji, tradycyjnie znajdziecie pod linkiem:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Pan_Samochodzik--


Ponieważ jest czwartek więc zamieszczam coś dla mojego kółka sprawne Palce. Znalazłam ostatnio bardzo prosty a efektowny wzór szydełkowy i zachęcam was do spróbowania. Nie zniechęcajcie się, że pani tłumaczy po angielsku bo naprawdę pokazuje jak robić ten wzór. więc dziewczyny i chłopaki, szydełko w dłoń i próbujemy!
https://www.youtube.com/watch?v=qFYuzr3hKvw
Specjalnie dla was fotografuję wszystkie moje prace i pokażę wam jak się spotkamy. I oczywiście wspólnie zrobimy coś ładnego.


PIĄTEK 5 czerwca

Ostatnia z książek mojego dzieciństwa (okazuje się, że są to same serie) to Lucy Maud Montgomery, Ania z Zielonego wzgórza i dalsze części. Poprzednie, prezentowane wam pozycje były książkami typowo przygodowymi, w moim dzieciństwie powiedziano by wręcz, że były "chłopackie". Ania to miła, sentymentalna powieść o niesfornej, lecz dobrej dziewczynce, która trafia na Zielone Wzgórze i z biednej, nieszczęśliwej sieroty staje się szczęśliwą dzieweczką. Każda jej przygoda kończy się dobrze, źli ludzie jednak okazują się dobrzy. Ania dorasta, wychodzi zamąż z a miłość swojego życia i ma gromadkę udanych dzieci. Lektura, która uspakaja, przywraca wiarę w ludzi i daje nadzieję, że wszystko może się udać. Polecam, szczególnie w nowszym tłumaczeniu. Może i wy polubicie Anię?

Ania kilkakrotnie została sfilmowana ale powie wam szczerze, że żadna z filmowych bohaterek nie odpowiada moim wyobrażeniom.

ponieważ zbliża się weekend i można cieszyć sie piękną pogodą to chciałabym zaproponować wycieczkę rowerową po najbliższej okolicy.

Start i meta w Gliwicach. Długość trasy ok 35 km.
przebieg trasy: Gliwice- Pławniowice - zamek-wokół jeziora Pławniowice- Taciszów- Gliwice
Trasa dla wytrwałych ale nagrodą są ładne widoki i ciekawy obiekt w Pławniowicach. Polecam i może spotkamy się po drodze. Miłego weekendu, moi drodzy.

 

25-29.05.2020

 

Moi mili czytelnicy. Decyzją Sanepidu zostajemy jeszcze w domach. mam nadzieję, że regularnie zaglądacie do zakładki BIBLIOTEKA i korzystacie z różnych rozrywek, które wam proponuję.

PONIEDZIAŁEK 25 maja

Zbliża się Dzień Dziecka więc aż do 1 czerwca będę wam prezentowała książki o dzieciach. A może nie tylko książki.
Poważne, smutne, wesołe, zabawne, krótkie i długie. Łaczy je jedno: ich bohaterami są dzieci. Zacznę od książki bardzo starej ale wciąż wznawianej.
Edith Nesbit, Pięcioro dzieci i coś.

Zwyczajne dzieci – Cyryl, Robert, Antea, Janeczka i Baranek, czyli ich najmłodszy brat, który nazywa się tak, bo kiedy pierwszy raz się odezwał, powiedział „mee!” – przeżywają niezwyczajne przygody za sprawą magicznych osób i przedmiotów. Dzieci mogą podróżować po całym świecie, a także do przyszłości i przeszłości. Dlaczego? Bo pewnego dnia wykopały z piasku na plaży niezwykłego stworka: Piaskowego Ludka o niezwykłej mocy. Mógł on spełniać ich nawet najbardziej niezwykłe marzenia. Co z tego wynikło przeczytajcie sami. Książka została również sfilmowana.

Dla starszych polecam książkę Williama Goldinga, Władca Much

Opowieść paraboliczna o grupie młodych chłopców, którzy ocaleli z katastrofy lotniczej w okresie nieoznaczonego konfliktu nuklearnego. Rozbitkowie znajdują schronienie na nieznanej, egzotycznej wyspie. Pomimo różnic charakterologicznych, podjęta zostaje przez nich próba rekonstrukcji cywilizacji w obcym zakątku świata. Niestety rozsądne i roztropne wysiłki części chłopców obracane są w niwecz, gdy grupa stopniowo upada w barbarzyństwo i dzikość.
Książka opatrzona wstępem autorstwa Stephena Kinga, nagrodzona literackim Noblem w 1983 roku.


Jeszcze, jak zwykle w poniedziałek polecam coś dla Sprawnych Palców. proponuję wam zrobić mały prezencik na dzień matki. Szybki kwietnik dla mamy
https://www.youtube.com/watch?v=YECHpSRnBOM&t=305s
Z poważaniem
EWA FUGOWSKA

WTOREK 26 maja

Moi mili czytelnicy, w tym tygodniu prezentuję wam książki o dzieciach.
1. Astrid Lindgren, Emil ze Smalandii. To opowieść o chłopcu, który miał nieprawdopodobnie odjechane pomysły, np pewnego dnia wciągnął swoją młodszą siostrę na maszt przeznaczony na flagę. Miał nadzwyczajny talent do wpadania w kłopoty co kończyło się w drewutni, gdzie zq karę zamykał go tato. Jeśli chcecie się pośmiać to koniecznie sięgnijcie po opowieść o Emilu.

2.  Eric Bell „Alan Cole nie jest tchórzem” (wyd. YA!)W stołówce liceum Evergreen pośród normalnych stołów jest też jeden inny niż reszta – kołysze się na boki z powodu jednej krótszej nogi. Przy tym Niestabilnym Stole siedzi Alan Cole – chłopak, który czuje się zbyt mały, by tworzyć wielkie projekty. Czytając „Alan Cole nie jest tchórzem”, już od pierwszych stron powieści odnosimy wrażenie, że znamy Alana od zawsze, a on sam zaprasza nas do swojego życia z otwartymi ramionami. Niestety nastoletni świat, do którego wkraczamy, jest raczej złowrogi; od problemów z rodzicami, przez okrutnego brata, aż po zakochiwanie się w „niewłaściwych” osobach. Czytałam jednym tchem, śmiałam się i płakałam razem z głównym bohaterem. Piękna, inspirująca do działania historia więcej-niż-coming-outu, dla wszystkich siedzących przy Niestabilnych Stołach.


Jeśli jest wtorek to czas na mały konkurs! (Ile to cukierków będę musiała przynieść?!) Konkurs będzie oczywiście o dzieciach.
1. Kto miał zaczarowaną różdżkę?
2. Przez co przeszła Alicja?
3.Jakiego koloru włosy miała Ania?
4. Gdzie było przejście do tajemniczego ogrodu?
5. Czemu Pippi zamieszkała sama?
Jeśli znacie odpowiedzi to w odpowiednim czasie zgłoście się do mnie po cukierki.

ŚRODA 27 maja


Moi mili czytelnicy, w dalszym ciągu polecam wam książki o dzieciach
1. Czas na jeszcze jedną książkę Astrid Lindgren. Polecam dlatego, że chyba nikt tak jak ona nie umie opisywać dziecięcych przygód. dziś moja ulubiona Lotta z ulicy Awanturników. Lotta jest małą dziewczynką o niepokornym charakterze, posiadającą własne zdanie i skłonną do zachowań cokolwiek ryzykownych. Czy wiecie co się stało, gdy Lotta postanowiła nauczyczyć sie jeżdzić na rowerze? I nie był to bynajmniej mały, dziecinny rowerek tylko dorosły rower jej cioci. Warto też przeczytać o urodzinach Lotty i przygodzie z choinką.

2.T. Mafi, Gdyby ocean nosił twoje imię.Bycie inną nie musi oznaczać bycia gorszą. Ale świat nie jest idealny i główna bohaterka tej książki, szesnastoletnia muzułmanka Shirin, naprawdę nie ma łatwego życia. Akcja rozpoczyna się kilkanaście miesięcy po zamachu z 11 września. Shirin doskonale wie, jak okropni mogą być ludzie. Jest zmęczona agresywnymi spojrzeniami, poniżającymi komentarzami, nawet przemocą fizyczną, które spotykają ją ze względu na hidżab. Z każdym dniem bardziej zamyka się w sobie i coraz silniej oddaje muzyce i tańcowi. Wszystko jednak się zmienia, gdy na jej drodze staje Ocean James. Poruszająca powieść o sile miłości w świecie pełnym nienawiści autorki

W środy opowiadam wam o naszym mieście. Poznaliście już wiele ciekawych obiektów. Dziś nadszedł czas na powieść o kościele św Bartłomieja, który zapewno często mijacie w drodze do domu. Zapewne każdy wie, że w dzielnicy Szobiszowice znajdują się dwa kościoły pod tym wezwaniem: stary i nowy.jeśli chcecie się wiecej dowiedzieć, zajrzyjcie pod poniższy link:
http://www.gliwiczanie.pl/Reportaz/koscioly/stary_bart/stary_bart_01.html

CZWARTEK 28 maja

Moi mili czytelnicy, w dalszym ciągu prezentuję wam książki o dzieciach. Ale najpierw chciałabym was zapytać: jaka jest wasza ulubiona książka o dzieciach? Jeśli macie ochotę to napiszcie mi o tym. Gdybyśmy byli w szkole to zrobilibyśmy sobie ranking na żółtych karteczkach, ale niestety.... nie w tym roku. Moje dwie ulubione książki o dzieciach ( z mojego bardzo odległego dzieciństwa) to Gałka od łóżka i Pięcioro dzieci i coś. Ale o nich już wam pisałam.

1. Dla młodszych czytelników prezentuję:
Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai[1] (szw. LasseMajas detektivbyrå) – szwedzka seria książek dla dzieci napisanych przez Martina Widmarka, ilustrowanych przez Helenę Willis.

Seria opowiada przygody dwójki dzieci – Lassego i Mai, którzy żyją w małym miasteczku Valleby i prowadząc swoje biuro detektywistyczne, pomagają komisarzowi policji rozwiązywać rozmaite zagadki.

Na motywach książek powstały filmy pełnometrażowe. Obok serii książek, są również gry, puzzle itp. Popularną serię książek o przygodach Lassego i Mai wydaje poznańskie Wydawnictwo Zakamarki. Nieraz czytałam wam w szkole tę serię i mieliśmy swietną zabawę odgadując rozwiązanie zagadki kryminalnej.

2. Dla starszych chciałabym polecić dzisiaj coś trochę przerażającego ale wiem, że lubicie straszne historie: Malerman J., Nie otwieraj oczu
Coś przerażającego. Coś, czego nie można zobaczyć. Jedno spojrzenie doprowadza do ataku śmiertelnej przemocy. Nikt nie wie, co to jest. Nikt nie wie, skąd się wzięło. Po pięciu latach, odkąd pojawiło się to coś, pozostała garstka ocalałych. Jednymi z nich są Malorie i dwójka jej małych dzieci. Mieszkając w opuszczonym domu nad rzeką, Malorie od dawna marzyła o ucieczce do miejsca, w którym jej rodzina mogłaby być bezpieczna. Ale podróż ta będzie przerażająca: ponad trzydzieści kilometrów, łódką, w dół rzeki z zasłoniętymi oczami, polegając jedynie na inteligencji Malorie i wytrenowanym słuchu jej dzieci. Jeden błędny ruch i zginą. Coś je śledzi. Lecz nie wiadomo, czy to człowiek, zwierzę, czy potwór? p
3. jest czwartek wię zamieszczam coś dla mojego kółka sprawnych palców. Może spróbujecie zrobić coś takiego: koszyk przyda się do przechowywania drobiazgów i można do niego wykorzystać resztki włóczki.
https://www.youtube.com/watch?v=-nSr6SSGDoM

PIĄTEK 29 maja

W piątki zazwyczaj prezentuję wam książki do rodzinnego czytania na weekend. dzisiaj będzie to  bardzo ładna ć niekoniecznie wesoła lektura, która monie osobiście zachwyca.

Agnieszka Chylińska, Zezia i Giler. Bohaterka o przezwisku Zezia ma rodzinę, składającą się z zapracowanej mamy, taty artysty i brata, który w opinii otoczenia jest nieco dziwny. Zezia jest bystra, spostrzegawcza i łatwo ją polubicie. W mojej ocenie t bardzo piękna, prawdziwa i wartościowa książka. Jeśli się wam spodoba to możecie sięgnąć po następne tomy.

Można już robić wycieczki i warto weekend wykorzystać na poznanie najbliższej okolicy. Może nawet nie wiecie, że niedaleko od centrum miasta mamy Rezerwat LAS Dąbrowa, do którego możecie się wybrać w czasie weekendu. informacji szukajcie pod linkiem:

https://www.slaskie.travel/Poi/Pokaz/3903/1177/rezerwat-las-dabrowa-w-gliwicach-i-w-gminie-sosnic

z poważaniem
EWA FUGOWSKA

 

 

18-22.05.2020

PONIEDZIAŁEK 18 maja

W tym tygodniu będę wam prezentować:
 1. Ekranizacje książek dla młodzieży
2. Książki o mamach

1.Pierwsza ekranizacja to Koralina Neila Gaimana. Zarówna książka jak i film są świetne. Tytułowa bohaterka pewnego dnia postanawia przejść prze drzwi, których nie wolno jej otwierać. po drugiej stronie znajduje świat, który jest taki sam jak ten, który dotychczas znała ale....wszyscy ludzie zamiast oczu mają guziki. Co z tego wyniknie? przeczytajcie lub obejrzyjcie!

Film znajdziecie pod linkiem a książkę w szkolnej bibliotece!

https://www.cda.pl/video/18036174f

2. Zbliża się dzień matki więc pomyślałam sobie, że przedstawię wam książki, w których główną lub pierwszoplanową bohaterką jest mama( i nie zawsze będzie to bohaterka pozytywna)
Dziś pewna przewrotna i zaskakująca książka, którą już wam czytałam w bibliotece:

https://lubimyczytac.pl/ksiazka/89472/filip-i-mama-ktora-zapomniala

Historia o mamie, imieniem Beata, która pewnego dnia obudziła się jako smok. Jej syn, Filip starał się poraddzić sobie z tą niecodzienną sytuacją i raczej mu się to nie udało.

Nie jest to historyjka ani słodka ani zabawna. A jak się kończy? Przeczytajcie sami!

3. W poniedziałki prezentuję wam jakiś ważny obiekt w Gliwicach. Dziś będzie to doskonale wam znana RADIOSTACJA. zapewne każdy z was wie, że ma 111m wysokości, zbudowana została z drewna modrzewiowego i była areną wydarzeń, które bezpośrednio stały się pretekstem do wybuchu II Wojny Światowej (Prowokacja Gliwicka) Możecie obejrzeć Radiostację pod linkiem lub wybrać się do niej na wycieczkę (muzea są już czynne)
http://www.gliwiczanie.pl/Reportaz/szlak_tech/radiostacja/radiostacja.htm poważaniem

4. Ponieważ jest poniedziałek to zamieszczam też tutorial dla wyplataczek! dziś zakładka makramowa
https://www.youtube.com/watch?v=KuSTqzUmuPQ
EWA FUGOWSKA

Moi mili czytelnicy, niektórzy z was wrócą w przyszłym tygodniu do szkoły i spotkamy się w bibliotece. Nie będzie to jednak nasza biblioteka; pełna radości, gwaru i zabawy. "Zapchana" dziećmi do granic jej szczupłej możliwości. W czwartek poznacie ograniczenia jakie będą obowiązywać. Ale za biurkiem niezmiennie spotkacie mnie i choć z daleka możecie ze mną rozmawiać i pytać o co chcecie. Książki też na was będą czekać.

WTOREK 19 maja

1. Cd ekranizacji książek dla dzieci i młodzieży. dziś popularny komiks Asterix i Obelisk.

Cezar podbija całą Galię z wyjątkiem jednej osady, która stawia opór dzięki napojowi magicznemu druida Panoramiksa, który czyni wojowników niepokonanymi. Jeden z prefektów Cezara, Dwulicus chce zdobyć napój dla siebie, aby obalić dyktatora i samemu stać się panem Rzymu. Galowie mają zaś własne problemy, gdyż do osady przybywa fałszywy Wróżbita, któremu wierzą wszyscy prócz Asteriksa oraz piękna Falbala, w której zakochuje się Obeliks. W filmie możemy zobaczyć rozgromienie Rzymian przez Galów, porwanie Panoramiksa, Asteriksa jako skazańca który musi zmierzyć się z lwami, wężami, krokodylami, pająkami i słoniem w rzymskim cyrku itp.

W filmie wykorzystano wątki z albumów:

Przygody Gala Asteriksa
Asteriks i Goci
Asteriks Legionista
Asteriks i Kociołek
Wróżbita
Film znajdziecie na kanale youtube.com, a komiksy w naszej bibliotece.

2. prezentuję wam kolejną książkę o mamie. dziś coś dla młodszych Joanna Papuzińska, Nasza mama czarodziejka. Znacie?? no pewnie, ale przypomnijcie sobie:

Nasza mama wygląda całkiem zwyczajnie. Lubi się z nami bawić i zawsze nam pomaga, kiedy coś jest nie tak.
Wczoraj w nocy ulepiła z ciasta kawałeczek rożka, który obłamał się księżycowi. Wielkoludowi z naszego podwórka też pomogła – znów bawi się z nami na podwórku. Bo to był po prostu mój nadęty kolega! A kiedy potwór zajrzał do naszego okna podczas kolacji – poczęstowała go sałatą. Okazało się, że jest bardzo łagodny! Mama od razu to wiedziała. --
Z poważaniem

ŚRODA 20 maja

1. Charlie i fabryka czekolady
Uwielbiany przez rzesze widzów w każdym wieku brytyjski reżyser Tim Burton nadał nowy wymiar książce Roalda Dahla. W 2005 roku do kin weszła adaptacja z Johnnym Deppem jako ekscentrycznym właścicielem fabryki słodyczy, który w osobliwy sposób uczy dzieci dobrego wychowania. Niewiele osób wie, że to nie tylko adaptacja książki,
ale także remake filmu z 1971 roku.
Film znajdziecie na kanale Netflix. com. Uwielbiam książki Ronalda Dahla i wszystkie kupiłam do naszej szkolnej biblioteki!
2. Chciałabym wam zaprezentować kolejną książkę o mamie. Chwilę się zastanawiałam jaką znam najbardziej wyrazistą postać mamy w literaturze, oczywiście w literaturze dla dzieci i młodzieży. pomyślałam sobie, że jest to mila Borejko z jeżycjady Małgorzaty Musierowicz. I ć nie jestem fanką Jeżycjady to postać Mili Borejkowej bardzo lubię. Spytacie za co? Za uśmiech, umiejętność słuchania, miłość do książek, pasję. za tajemniczość i umiejętność pieczenia ciast. Za miłość do licznych dzieci i wnuków. Taki wzór mamy. Chyba każdy taką chciałby mieć.
A tu trochę informacji o Jeżycjadzie i informacja: tak, oczywiście, ze mamy całą tę serię w naszej bibliotece.
Jeżycjada – cykl powieści dla młodzieży autorstwa Małgorzaty Musierowicz. Jego nazwa pochodzi od poznańskiej dzielnicy Jeżyce. Wymyślił ją profesor Zbigniew Raszewski, wielbiciel serii i przyjaciel autorki, żartobliwie nawiązując do Iliady.

Akcja niemal wszystkich książek z cyklu odgrywa się w Poznaniu. Musierowicz nawiązuje do rzeczywistych miejsc (np. ul. Roosevelta), a także zdarzeń (robotnicze demonstracje w czerwcu 1956). Trzon Jeżycjady stanowią losy rodziny Borejków, mieszkającej w stuletniej kamienicy przy ulicy Roosevelta. Każdy tom poświęcony jest jednej osobie, choć zwykle jest sporo nawiązań do innych postaci. Akcja książki zazwyczaj rozgrywa się w ciągu kilku dni lub tygodni. Choć poszczególne tomy są niezależne od siebie i można je czytać oddzielnie, to jednak wiele aluzji i odniesień trudno zrozumieć bez uprzedniego zaznajomienia się z poprzednimi częściami.

Książki z cyklu przetłumaczono na kilkanaście języków. Noelka została uznana za książkę roku 1992 przez polską sekcję IBBY. Kwiat kalafiora został wpisany na Międzynarodową Listę Honorową im. H.Ch. Andersena. Na podstawie Idy sierpniowej i Kwiatu kalafiora nakręcono film ESD. Powstała również filmowa adaptacja Kłamczuchy.

1 marca 2019 roku autorka serii ogłosiła zakończenie cyklu Jeżycjady na 22. powieści, Ciotce Zgryzotce – następna w kolejności powieść nosząca tytuł Chucherko po publikacji przewidzianej na 2020 rok ma rozpocząć nową serię zwaną Bukoliadą, pozostającą jednak pełną kontynuacją uniwersum Jeżycjady – historii rodziny Borejków po przeprowadzce z poznańskich Jeżyc pod Kostrzyn[1]
EWA FUGOWSKA

Czwartek 21 maja

Moi mili czytelnicy. Obiecałam wam dzisiaj przekazać zasady dotyczące korzystania z biblioteki w czasie pandemii.
1. Przed wejściem do biblioteki dezynfekujemy dłoni
2. Książki odkładamy w wyznaczone miejsce-do kwarantanny
3. Książek nie dezynfekujemy alkoholem ani detergentami
4. Nie korzystamy z wolnego dostępu do półek
5. po wyjściu z biblioteki dokładnie myjemy ręce


Teraz czas na przyjemniejsze sprawy. Przedstawiam wam kolejną ekranizację książki dla dzieci, a będzie to:
Alicja w Krainie Czarów Lewisa Carrolla
Klasyka literatury brytyjskiej autorstwa Lewisa Carrolla doczekała się 2 ekranizacji. Obie godne polecenia. Pierwsza to animacja Disneya z 1951 roku, a druga to kolejny popis wyobraźni wspomnianego wyżej Tima Burtona. Johnny Depp jako Szalony Kapelusznik zrobił taką furorę, że film doczekał się sequela, podobnie jak książka. W wychwalaną rolę Alicji wcieliła się Mia Wasikowska – australijska aktorka o polskich korzeniach. Mamy więc w tym sukcesie swój udział!
Film dostępny jest na Netflixie


dzień matki już blisko więc zaprezentuję wam książkę o mamach. Będzie to Wojna domowa Miry Michałowskiej.
W tej wesołej książce mama i pani tymczasowo pełniąca tę unkcję, codziennie zmagają sie z problemami nastolatków. Nieraz przyprawia je to o ból głowy. A nieraz odnoszą sukcesy wychowawcze.


Jeśli dziś jest czwartek to przedstawiam też filmik dla moich wyplataczek. dziś proponuję wam, abyście spróbowały zrobić kosmetyczkę na szydełku. Może przyda się na wakacyjne wyprawy.
 https://www.youtube.com/watch?v=Cok6tf1DsDU

Piątek 22 maja

Moi Mili czytelnicy, dziś prezentuję wam kolejną ekranizację książki dla młodzieży.
Harry Potter
Miesięcznik „Forbes” ogłosił w zeszłym roku, że J.K. Rowling jest najlepiej zarabiającą autorką na świecie. Czy to za sprawą serii książek o młodym adepcie sztuki magicznej, czy też tantiem za prawa do ekranizacji? 5 z 8 filmów w serii znalazło się bowiem w gronie najbardziej dochodowych produkcji wszechczasów. Młodzi aktorzy, którzy zadebiutowali w pierwszej części filmu – Daniel Radcliffe, Rupert Grint i Emma Watson – dorastali na planie kolejnych realizacji i dziś są gwiazdami światowego formatu.Cały tydzień prezentowałam wam książki o mamach i w pewnym momencie zorientowałam się, że jest dużo książek, w który zamiast mam występują macochy. Czyli drugie żony ojców. Przypomnę wam najważniejsze książki z macochami:
Kopciuszek
Jaś i Małgosia
Śpiąca Królewna
Macoszka
A może wy też znacie jakieś sławne macochy?Pomyślcie!
Jeszcze przedstawię wam ciekawy obiekt w Gliwicach. Będzie to: Huta Gliwicka (Konigshutte Gliwitz)dziś już nieistniejąca. Była obiektem, który przyczynił się do wydatnego rozwoju miasta w XVIII i XiX wieku. Prezentację o hucie możęcie zobaczyć w linku zamieszczonym poniżej.

http://www.gliwiczanie.pl/Reportaz/huty/huta/huta.htm

poważaniem
EWA FUGOWSKA

 

11-15.05.2020

Czwartek 14 maja

Moi mili czytelnicy, czas na kolejną ekranizację lektury.
1.
Dzisiaj będzie to Akademia Pana Kleksa Jana brzechwy. Ekranizacja tej odwiecznej lektury jest też dosyć stara bo powstała w roku 1984,

-- Akademia znajduje się przy ulicy Czekoladowej. Zajmuje kolorowy, trzypiętrowy gmach. Na parterze mieszczą się sale szkolne, na pierwszym piętrze są sypialnie oraz jadalnia, na drugim mieszka pan Kleks i uczony szpak Mateusz, a na trzecim przechowuje swoje sekrety, do których dostęp ma tylko on, ponieważ schody doprowadzone są tylko do drugiego piętra, i do których dostaje się przez komin. Budynek otacza ogromny park oraz mur, w którym znajdują się furtki prowadzące do sąsiednich bajek. Bohater książki odwiedza między innymi bajkę o dziewczynce z zapałkami oraz bajkę o śpiącej królewnie i siedmiu braciach.

Zajęcia w akademii – dzień w akademii zaczyna się o piątej rano, kiedy to na nosy chłopców kapie woda prosto ze śluz umieszczonych w suficie. Od razu wszyscy pędzą pod prysznic, z którego płynie woda zawsze z dodatkiem jakiegoś soku. O wpół do szóstej jest śniadanie, a o szóstej apel, po którym pan Kleks zbiera od chłopców senne lusterka, w których odbijają się ich sny (za jeden z najciekawszych pan Kleks uznał sen Adasia „O siedmiu szklankach”). Lekcje zaczynają się o siódmej, są to między innymi: kleksografia, przędzenie liter, leczenie chorych sprzętów, gra w piłkę-globus, czyli nauka geografii. Do ciekawych przygód w Akademii należą także odwiedziny w fabryce dziur i dziurek i odwiedziny Adasia w psim raju, gdzie spotkał swojego Reksia.

Poniżej zamieszczam link do oglądania filmu.
https://www.youtube.com/watch?v=1jkAB5q3pt4

2.Jeśli jest czwartek to czas na prezentację ciekawego obiektu w Gliwicach: dziś będzie to gliwicka palmiarnia. na pewno wiecie, że to jeden z najstarszych tego typu obiektów w Polsce. Znajduje się w parku Chopina i jeśli w tym smutnym czasie chcecie poczuć smak tropików to koniecznie się tam wybierzcie.


http://www.gliwiczanie.pl/Reportaz/przyroda/palmiarnia/palmiarnia.htm

3. jeszcze tutorial dla moich wyplataczek. Dziś ćwiczymy palce ucząc się ściegu ścisłego.
Spróbujcie według filmiku zamieszczonego poniżej

https://www.youtube.com/watch?v=W210ta7p8rw

Na pewno dacie radę i gdy się znów spotkamy zaskoczycie mnie swoimi umiejętnościami.

ŚRODA 13 maja

Moi mili czytelnicy. Dziś chciałam wam zaprezentować kolejną ekranizację lektury szkolnej. Jest to lektura wyjątkowa! Chodzi o Mikołajka Sempe Goscinnego. Spytacie, dlaczego wyjątkowa? Bo nigdy nie słyszałam, żeby uczniowie jęczeli, że muszą czytać tę lekturę ( a przy innych tytułach to się zdarza)
Krótko przypomnę wam treść książki:Francja, lata 60. XX w. Mikołajek (Maxime Godart) mieszka z zapracowanym ojcem (Kad Merad) i matką (Valérie Lemercier), gospodynią domową, w dużym domu z ogrodem. Tworzą zgodną i szczęśliwą rodzinę. Do tego chłopiec ma wielu przyjaciół: otyłego i wiecznie głodnego Alcesta (Vincent Claude), niezbyt rozgarniętego Kleofasa (Victor Carles), syna policjanta Rufusa (Germain Petit Damico), bogatego Gotfryda (Charles Vaillant), Joachima (Virgile Tirard) i rozrabiakę Euzebiusza (Benjamin Averty). Razem z nimi wciąż naraża się surowemu wychowawcy Rosołowi (François-Xavier Demaison) i dokucza płaczliwemu prymusowi Ananiaszowi (Daniel Ferdel). Ułożony świat Mikołajka może jednak wkrótce lec w gruzach. Chłopiec podsłuchuje bowiem rozmowę rodziców, z której wynika, że mama jest w ciąży. Przerażony malec dowiaduje się od kolegów, że teraz rodzice będą chcieli pozbyć się go z domu. Gdy utwierdza się w tym strasznym przekonaniu, postanawia zapobiec nieszczęściu. Z pomocą kumpli chce pozbyć się niechcianego braciszka, gdy tylko przyjdzie na świat. Film na podstawie serii popularnych książek dla dzieci autorstwa René Goscinny’ego i Sempé. Nominacja do Cezara za scenariusz.-
Jeśli macie ochotę obejrzeć film to znajdziecie go na na kanale Netflix.com. A może najpierw przeczytajcie książkę.

Już trzy lektury za nami więc czas na malutki konkurs:
1. Podaj nazwisko autorki Ani z Zielonego Wzgórza
2. W jakim kraju żyli bohaterowie ksiązki Mikołajek
3. W jakim czasie rozgrywa się akcja w Pustyni i w puszczy

Wtorek 12 maja

Moi mili czytelnicy, w tym tygodniu prezentuję wam ekranizacje lektur szkolnych. Wiem, że gdy lektura wydaje się wam zbyt długa i nudna to posiłkujecie się ekranizacją. Najlepszym wyjściem byłoby oczywiście przeczytanie książki i obejrzenie filmu. Ja osobiści bardzo lubię porównywać swoje wyobrażenia bohaterów z wizją reżysera. dziś będzie mowa o Ani z Zielonego Wzgórza Lucy Maud Montgomery. Ta książka doczekała się kilku ekranizacji. Chciałabym zaprezentować wam dwie wersje, obie w formie serialu. Zacznę od najnowszej wersji. Możecie ją zobaczyć na NEtflix.com. Reżyserką serialu jest Moira Walley-Beckett.Jeśli szukacie delikatnej i wrażliwej Ani o dobrym serduszku to w tym serialu jej nie znajdziecie. Ania jest tu młodą odważną feministką.Wiele dyskusji i kontrowersji wywołała też uroda młodej aktorki wcielającej się w rolę Ani. Mnie się serial podobał, głownie ze względu na wyrazistość postaci. A wy obejrzyjcie i oceńcie sami.
Jeśli szukacie bardziej tradycyjnej ekranizacji to obejrzyjcie:
Ania z Zielonego Wzgórza w reż Kevina Sulliwana z roku 1985. Ta ekranizacja wiernie oddaje książkę Montgomery.Niestety nie znalazłam go w sieci.

Jeszcze wtorkowa porcja ciekawostek o naszym mieście. Zapewne wiecie, że dawno temu przez miasto płyną kanał nazywany Kłodnickim, który służył transportowi węgla i produktów z hut gliwickich.  Jeśli interesuje was jego historia to zajrzyjcie pod poniższy link:

http://www.gliwiczanie.pl/Reportaz/kanaly/kanal_klodnicki/kanal/kanal_klodnicki.htm

 

Poniedziałek 11 maja

Moi mili czytelnicy. W tym tygodniu dostaniecie ode mnie trochę innych materiałów, którymi możecie się w wolnej chwili zainteresować. Przez cały tydzień będę wam prezentowała lektury szkolne, które zostały zekranizowane.Codziennie opowiem wam o jednej lekturze a w przyszłym tygodniu poznacie kilka książek dla młodzieży, które doczekały się ekranizacji.

LEKTURA 1

Henryk Sienkiewicz, W pustyni i w puszczy
Powieść zaczęła się ukazywać w odcinkach w roku 1910. Szybko zdobyła grono zachwyconych czytelników, którzy śledzili przygody dzielnego Polaka Stasia Tarkowskiego i ślicznej, małej Angielki Nel Rawlison. Niejeden chłopak marzył o tym by być odważnym jak Staś a każda dziewczyna=ka chciała mieć takiego opiekuna, jakim był Staś. Gdy przed rokiem 1973 rozpoczęto ekranizację powieści bardzo wiele osób zgłosiło się na casting. Pierwsza ekranizacja w reżyserii Władysława Ślesickiego była przebojem kinowym. Gdybyście chcieli ją obejrzeć to znajdziecie ją pod poniższym linkiem:

https://www.ipla.tv/wideo/film/W-pustyni-i-w-puszczy-czesc-1/9612a0a1d8525b4689029e501c72e3a5--

Po latach wrócono do pomysłu ekranizacji powieści. Było to w roku 2001 a film wyreżyserował Gavin Hood. Ta wersja jest o wiele krótsza od poprzedniej i według mnie nie jest tak wciągająca i urocza jak pierwsza. Może macie ochotę porównać obie ekranizacje więc tę drugą znajdziecie w bibliotece miejskiej na płycie CD. A może lepiej najpierw przeczytać książkę? przyzznam szczerze, że książki nie lubię ale uwielbiam starszą ekranizację.


Ponieważ jest poniedziałek, tradycyjnie czas na zadanie dla moich wyplataczek. Dziś makramowy liść. Umiecie go już zrobić więc dziś prezetuję wam wersję ozdobną. Miłego wyplatania wam życzę.
https://www.youtube.com/watch?v=l9VF16VmynU
 poważaniem
EWA FUGOWSKA

 

4-8.05.2020

PIĄTEK 8.05

Dziś ostatnia wielka biblioteka świata. Będzie to tym razem biblioteka klasztorna. W dawnych wiekack klsztory posiadały zazwyczaj bardzo bogate biblioteki ponieważ mnisi byli nieliczną grupą, która potrafiła czytać. W czasach przed wynalezieniem druku zakonnicy trudnili się też ręcznym przepisywaniem ksiąg. Zajrzyjcie więc do biblioteki w autriackim mieście Admond.(Admond Abbey Library)
https://www.youtube.com/watch?v=1fF8fJOqtzE
Mam nadzieję, że podobały się wam biblioteki zaprezentowane w ciągu ostatnich dwu tygodni.
2. Jako podsumowanie TYGODNIA BIBLIOTEK chciałabym was ć o wymyślenie hasła promującego czytanie. Jeśli macie ochotę napiszcie te hasło na ładnej kartce i powieście sobie nad biurkiem. Pamiętajcie, że czytanie rozwija wyobraźnię i pozwala nam żyć w wielu światach. Ja zawsze mówię uczniom, żeby czytali bo inaczej ich własne myśli zanudzą.
3. Chciałabym polecić jeszcze książkę dla dorosłych. Jeśli państwo jeszcze nigdy po nią nie sięgnęli to warto przeczytać Umberto Eco, Imię róży. Świat ksiąg, tajemnictw i morderstw.

$. Do zobaczenia w przyszłym tygodniu

CZWARTEK 7.05

Moi mili czytelnicy, chciałabym was dziś zaprosić do kolejnej pięknej biblioteki.
1. Dziś odwiedziny stolicę Francji czyli Paryż i zobaczymy FRANCUSKĄ BIBLIOTEKĘ NARODOWĄ (Bibliothèque Nationale de France)
2. Jeśli nadal chcecie poznawać książki o książkach to polecam wam już ostatnią z tej serii(jutro będzie coś dla dorosłych) i będzie to:
Jose Cariion, Księgarnie

Jorge Carrión
Wydawnictwo: Noir sur Blanc

Będąc zarazem opowieścią z podróży, kroniką i esejem, książka ta opisuje wędrówki wielkiego admiratora księgarń, jakim jest Jorge Carrión. Podróże, które przywołują „Księgarnie” są bardzo różnorodne, zawsze szczególne. Po pierwsze są owocem osobistej wędrówki Carriona przez pięć kontynentów; są to również podróże w czasie, autor interesuje się historią księgarni, od jej narodzin aż do najbardziej współczesnych form dystrybucji książki, niematerialnych i wirtualnych.
Pokazuje on również jej wpływy kulturalne i polityczne, jako że książka może być wyrazem sprzeciwu o wielkiej mocy. Księgarnia jest też niezwykłym miejscem, tam staje się możliwe spotkanie książki z czytelnikiem; tam wszystko nagle nabiera sensu. W „Księgarniach” wyraźnie widać wpływ dzieł Alberta Manguela i Enrique Vila-Matasa, wielu lektur i niezliczonych podróży; jawią się one, przez żarłoczny nomadyzm swojego autora, jako mapa nienasyconej namiętności.https://www.youtube.com/watch?v=UI8Ms4oexZc

3. Coś dla młodszych:
moi kochani, bardzo tęsknię za kontaktem z wami więc chciałabym i wam polecić coś zabawnego do czytania. Zapewne wszyscy lubią Koszmarnego Karolka Franceski Simon? Czy pamiętacie, że w opowiadaniach o Karolku jest jedno pt. Koszmarny Karolek czyta książkę? Czytaliśmy je wspólnie ale może chcecie je sobie przypomnieć? Jest naprawdę wesołe.

W czwatrek spotykało sę nasze kółko o sprawnych palcach. Podsyłam wam prosty tutorial do zrobienia leleczki z resztek nici makramowych.

https://www.youtube.com/watch?v=smE-6R9bzLU&t=314s

ŚRODA 6 maja

Moi mili czytelnicy, TYDZIEŃ BIBLIOTEK trwa. Bardzo mi przykro, że się w ty czasie nie widzimy.
1. Dziś chciałam wam zaproponować kolejną wizytę w pięknej bibliotece. Wyjątkowo przedstawiam wam dzisiaj dwie placówki. Łączy je wspólny mianownik: są uznane za jedne z najpiękniejszych i najnowocześniejszych budynków świata. Są to KRÓLEWSKA BIBLIOTEKA W KOPENHADZE i STANOWA BIBLIOTEKA w POŁUDNIOWEJ AUSTRALII. (Royal Library in Copenhagen)

https://www.youtube.com/watch?v=veX_ivFo8Iw--


State Library in Adelaida
https://www.youtube.com/watch?v=KSRGQh4xIEgZ

2. Wyjątkowo dziś proponuję wam książkę o książkach przeznaczoną dla młodszych czytelników. Jest to świeżutka nowość właśnie wydana przez moje ulubione wydawnictwo DWIE SIOSTRY i nosi tytuł: Mały pokój z książkami autorstwa Eleanor Farjeorn. O książce ciekawie opowiada pani z wydawnictwa. Możecie jej posłuchać pod poniższym linkiem.
https://www.instagram.com/dwiesiostry/?fbclid=IwAR1jLCe6c3m032cqnKR9Qv7JxfMzWcURPatHMCMcWSgnQJe_P4vRiuOXyu8

Zachęcam was, jeśli korzystacie z FB do polubienia profilu wydawnictwa Dwie Siostry.

3. Czas na mały konkurs. Może macie ochotę zaprojektować swoją własną okładkę do książki? Jeśli tak to czekam na wasze prace. Możecie je przesyłać na maila ewa-fugowska@o2.pl. Nie muszę dodawać, że worek z cukierkami będzie baaaaardzo ciężki!

4. Ostatnia w tym tygodniu prezentacja dotycząca Gliwic. Centralnym punktem miasta jest Rynek. zapewne każdy z was kiedyś tam był ale czy wszystko o nim wiecie? Jeśli nie to zapraszam do obejrzenia prezentacji pod poniższym linkiem.

http://www.gliwiczanie.pl/Reportaz/rynek/rynek.htm
Do zobaczenia
EWA FUGOWSKA

WTOREK 5 maja

Dzień dobry moi mili czytelnicy. Przypominam wam, że Tydzień Bibliotek trwa. Mamy więc różne atrakcje.
1. Jak zapewne pamiętacie, co roku w czasie Tygodnia Bibliotek wychodziliśmy pokazać się na osiedlu, tworząc pochód postaci literackich. Niestety w tym roku jest to niemożliwe ( a miałam już wymyślone świetne przebranie). Ale może macie ochotę przebrać się w domu i pokazać mi zdjęcia? wyślijcie je na maila ewa-fugowska@o2.pl. No i czekajcie na dostawę cukierków w lepszych czasach.

2. Wielkie biblioteki świata. Dziś chciałabym wam zaprezentować Morgan Library &Muzeum w Nowym Jorku. Ta biblioteka nie poraża wielkością ale jest niebywale piękna i ma ciekawą historię. A poza tym, powiem wam szczerze, niezwykle lubię to miejsce. Więc spójrzcie na nie pod linkiem:
https://www.youtube.com/watch?v=XOT-s4XJN1A

3. Książka o książce. Dziś chciałabym wam polecić książke dla każdego, dobrą do rodzinnego czytania. Jest to Przepowiednia Jokera, Josteina Gaardera.
Podczas podróży z ojcem dwunastoletni Hans Thomas daje się wplątać w przedziwną historię. Jedząc bułeczkę od dorfskiego piekarza, łamie prawie ząb na zapieczonej w niej książeczce, która jest tak maleńka, że nie można odczytać liter bez użycia lupy. Hans Tomas ma odpowiednią lupę. Ale zaraz, zaraz... Przecież dostał ją od pewnego karzełka, dzień wcześniej niż bułeczkę z książeczką od pewnego piekarza z Dorfu! Karzełek rzekł wówczas: Gdy tylko cię ujrzałem, zaraz zrozumiałem, że w podróży może ci się przydać lupa. Czy jest to spisek? Czy to sen? Czy też początek niezwykłej przygody z baśnią, której Hans Thomas nie zapomni nawet wtedy, kiedy będzie dorosły? Dlaczego po wielu latach kwituje on europejską podróż słowami: "Słyszałem, że można utonąć w zbyt dużej sukience, ale nie wiedziałem, że można utonąć w baśni. Dzisiaj dobrze wiem, że wszyscy powinni się tego wystrzegać"? Obecność cudów, mimo grozy, filozofia dla dzieci i dorosłych, a także wspaniałe poczucie humoru, to zalety wszystkich książek Josteina Gaardera.

4. Wiersz dla młodszych:
iblioteka, biblioteka,
takie miejsce na Was czeka.
Są tu bajki i słowniki
i komiksy z Myszka Miki.

Każdy jest w niej mile widziany
i zawsze po królewsku witany.
Znajdzesz tutaj Mickiewicza,
Kopernika, Sienkiewicza.

Książki to najlepsi przyjaciele, którzy
nie zranią, nie zasmucą, a nauczą wiele!!
Lecz szanujcie je koledzy,
bo są one źródłem wiedzy
oraz pilnie je czytajcie
i swój umysł rowijajcie.

A gdy głowisz się nad referatem
nie odrabiaj go sam z bratem,
bo na ciebie zawsze czeka
nasza szkolna biblioteka!


5. Nie zapomniałam też o moich dzieciach o sprawnych palcach. Dziś wzór na bransoletkę. Może spróbujecie zrobić?
https://www.youtube.com/watch?v=TOH8Du1VJDQ
 poważaniem
EWA FUGOWSKA

 

PONIEDZIAŁEK 4 maja

Moi mili czytelnicy. Zaczynamy TYDZIEŃ BIBLIOTEK. I na początek mam dla was dobrą wiadomość: od poniedziałku 4 maja czynne są już biblioteki publiczne. jeśli stęskniliście się już za książkami to wybierzcie się czym prędzej ale pamiętajcie o zachowaniu wskazanych środków ostrożności.
PONIEDZIAŁEK
Chciałabym wam zaprezentować kolejną wielką bibliotekę świata i będzie to BIBLIOTEKA KONGRESU W Waszyngtonie/USA (LIBRARY OF CONGRESS)

https://www.youtube.com/watch?v=pswOT4sZHEc--

Następna moja propozycja to wspólne czytanie o określonej godzinie. Jeśli macie ochotę to we środę o godzinie 19.15 otwórzcie ulubioną książkę na stronie 15 i przeczytajcie na głos jej fragment. A może ktoś ma ochotę podzielić się zdjęciami z głośnego czytania lub nagrać 1 minutowy filmik. Dla odważnych cukierki. Przypominam maila ewa-fugowska@o2.pl
Prezentuję wam kolejną książkę o książkach:
Robin Sloan, Całodobowa księgarnia Pana Penumbry

Pożółkłe okładki e-booka
Wyobraź sobie stylową księgarnię o wysokim suficie, tonącą w półmroku i pachnącą kurzem oraz starymi skórzanymi oprawami książek. W pierwszej części znaleźć można książki używane, z zakresu klasyki i nie tylko, dobrane według niezrozumiałego z pozoru klucza, którym okazuje się być gust prowadzącego pana Penumbry. Druga część pomieszczenia tonie w mroku i jest dostępna tylko dla wybranych. Dla postronnych obserwatorów, a nawet nowych pracowników, miejsce to – tajemnicze i klimatyczne - wydaje się jednak być zupełnie niepotrzebne i bezużyteczne, bowiem odwiedzających je dziennie klientów można policzyć na palcach jednej, a w ruchliwy dzień – dwóch rąk. W istocie jednak pomieszczenie spełnia niezwykle ważne zadanie, a przynajmniej do tego zostało powołane, i może odegrać istotną rolę w odkryciu odpowiedzi na kluczowe pytanie.

Pan Penumbra to starszy mężczyzna, kierujący księgarnią. Jest archaicznie uprzejmy, spokojny i refleksyjny, a jego podejście do pracowników oraz sposób prowadzenia księgarni zapewniłyby mu w rankingach sprzedaży zaszczytne ostatnie miejsce i zjeżyłyby włosy na głowie każdego skutecznego specjalisty od zarządzania firmą. Najdziwniejsze jednak jest to, że – wbrew wszelkim prawom rynku, opłacalności i ekonomicznym wskaźnikom – księgarnia wciąż funkcjonuje, pracownicy regularnie otrzymują wynagrodzenie i nie słyszą słowa krytyki czy nagany. W istocie miejsce to spełnia bowiem bardzo dobrze swoje prawdziwe zadanie dostarczając potrzebne materiały dla członków tajemnego stowarzyszenia, które stara się rozwikłać pewną tajemnicę. Czego ona dotyczy i w jaki sposób uda się dotrzeć do jej rozwiązania dowiemy się czytając powieść.

Przestrzeń opisywanych wydarzeń obejmuje okres od pierwszych lat sztuki drukarskiej do cyfrowej rewolucji w podejściu do publikacji, której jesteśmy świadkami. W tomie aż roi się od tematów interesujących dla każdego miłośnika książek, a zwłaszcza dla osób zafascynowanych drukarstwem i edytorstwem (choć nie tylko): są czcionki, sztuka drukarska, książki, księgarnia, bardzo stylowa i tajna biblioteka, dziwaczni czytelnicy czy wreszcie książki w postaci elektronicznej oraz rola czytania w stechnicyzowanym świecie. Gdzieś w tle przemykają się także – ciekawe i jakże aktualne – wątki miłości w epoce komunikatorów elektronicznych, kryzys gospodarczy i osobisty, elastyczność pracowników wobec rynku pracy, plusy i minusy tworzenia swojego cyfrowego profilu (z podaniem wszelkich danych, także zdrowotnych) oraz odnajdywanie swojego miejsca w życiu osobistym i społecznym.

Autor delikatnie odniósł się do wciąż toczącego się sporu między miłośnikami papierowych książek a zwolennikami cyfrowych publikacji (e-booków i digitalizacji) nie zajmując jednoznacznego stanowiska w tej kwestii. W książce mamy bohaterów z ery analogowej (czytających książki papierowe), cyfrowych zapaleńców, którym Stara Wiedza (papierowe książki) potrzebne są tylko po to, by je zaraz zdigitalizować a najlepiej przekształcić w dokument elektroniczny oraz osoby, które – jak główny bohater Clay Jannon – łącząc to, co najlepsze w obu tych rzeczywistościach, umiejętnie balansują pomiędzy tymi odmiennymi światami.

Treść książki zaskakuje czytelnika, kolejne wydarzenia mają urok niespodzianki i nieprzewidywalności, napięcie powoli rośnie i… nieoczekiwanie zupełnie siada w kulminacyjnej scenie. Rozwiązanie zagadki – choć oryginalne – rozczarowuje, a zakończenie pozostawia czytelnika obojętnym. Na pewno jednak warto docenić innowacyjną tematykę książki i próbę połączenia rzeczywistości analogowej i cyfrowej. Lektura przynosi także ciekawą refleksję dotyczącą tego, które fragmenty wywołują w czytelniku większe poruszenie. Otóż z przyjemnością delektujemy się fragmentami o tomach z papieru, przedłużając ich lekturę i celebrując nastrojowość tych akapitów, fragmenty o cyfrowych bazach danych i przetwarzaniu informacji czytając szybko i sprawnie, czasem z zaskoczeniem, ale bez większych sentymentów. Oba te światy, umiejętnie połączone przez autora, nie przylegają do siebie komplementarnie, nieco od siebie odstając. Podczas czytania miałam także, co ciekawe, paradoksalne odczucie, że to techniczne opisy urządzeń cyfrowych zapewniających natychmiastowy dostęp do informacji oraz ich przetwarzanie są już teraz bardziej nieaktualne niż ich analogowy, papiery odpowiednik. Nic się tak szybko nie starzeje, jak najnowszy trend czy styl mody, design czy techniki.

Niewątpliwą zaletą książki jest jej inspirująca rola do podjęcia refleksji i dyskusji nad powyższymi zagadnieniami i czytaniem w ogóle. Co jest najważniejsze w czytaniu: przetwarzanie ogromnej ilości faktów czy przyjemności ich poznawania, fizycznego obcowania z książką i praktyczne wykorzystanie w życiu? A może wystarczy samo przekonanie o uczestniczeniu w akcie magicznym, pozwolenie na poddanie się atmosferze? Bez względu na to, jak odpowiesz na to pytanie, jeśli jesteś bibliofilem z zainteresowaniem przeczytasz ten tom, a może nawet dołączysz go do swojej kolekcji książek o książkach, czytaniu, bibliotekach i księgarniach.

Może za 30 lat odnajdziesz gdzieś jedną ze swoich ulubionych książek z młodości. Usiądziesz przed kominkiem przy lampce wina lub z filiżanką wybornej herbaty, poczujesz zapach starego papieru, spojrzysz na pożółkłą okładkę i pogładzisz chropowate stronicy tomu. Zaraz, zaraz… a jeśli do tego czasu nie uchowa się żadna z papierowych książek? Jeśli zatem nie będzie to wolumin papierowy tylko zakurzony e-book… Hm, czy e-book może być zakurzony? Czy w ogóle istnieje on w stanie czystym jako taki, bez żadnych urządzeń odczytujących? Bardzo to pogmatwane i w zasadzie cały nastrój nostalgiczny prysł jak bańka mydlana. Chyba że jesteś już z tych czytelników, którym widok starszych czytników książek elektronicznych wyciska łby wzruszenia z oczu. Jeśli tak dedykuję Ci ten cyfrowy tekst, który za kilka dni popadnie w internetowy niebyt, w przeciwieństwie do mojej listy zakupów, nad którą za kilka dekad będzie się, być może, głowić jakiś ambitny antropolog.


Dla młodszych podrzucam do czytania wiersz:
"Książka" - Kubiak Tadeusz
 Od pierwszych liter już na całe życie
 przyjaciel wierny, dobry i mądry
 co opowiada dzieje twojej ziemi
 odkrywa piekne i nieznane lądy.

 Od pierwszych liter już na całe życie
 zawsze przy tobie kiedy ją przywołasz.
 Do łez cię wzruszy Jankiem Muzykantem
 a jak pinokio - ubawi wesoła.

 Będzie cię uczyć ptaków, kwiatów i ludzi,
 będzie ci radzić twój wierny przyjaciel szczery.?
 Zawsze przy tobie służyć ci gotowa
 od pierwszej w życiu poznanej litery.

Jeśli lubicie nasz cykl o poznawaniu miasta to prezentuję wam budowl∑, którą wszyscy znacie, czyli Urzą Miejski ale niewielu z was wie, że początkowe przeznaczenie tego budynku było początkowo zupełnie inne. Mieścił sie tam bardzo elegancki hotel: Haus Oberschlesien czyli Dom Górnośląki. Więcej informacji znajdziecie pod linkiem:

https://tvimperium.pl/2017/08/30/haus-oberschlesien-najwiekszy-hotel-na-gornym-slasku/


Do zobaczenia we wtorek.
poważaniem
EWA FUGOWSKA

 

 

27-30.04.2020

Moi mili czytelnicy, ponieważ zbliża się TYDZIEŃ BIBLIOTEK, który zawsze wesoło obchodziliśmy, zaczniemy się do niego przygotowywać.

Poniedziałek
Chciałabym wam codziennie prezentować jakąś ciekawą i wielką bibliotekę świata. Jest ich tak wiele, że prezentacje zacznę od dzisiaj. W sumie zobaczycie 9 światowych bibliotek. zacznę od najbliższej czyli od BIBLIOTEKI Śląskiej. Zapewne niewielu z was wie, że tak blisko mamy nowoczesną i dużą bibliotekę.
Informacje o niej znajdziecie pod linkiem:
https://www.youtube.com/watch?v=qJbZZJaoBEg-

Zaprezentuję też wam przez 9 dni 9 książek o książkach, bibliotekach i księgarniach.
Oto pierwsza z nich:

Złodziejka Książek” Markus Zusak – to jedna z tych powieści, które w piękny i poruszający sposób ukazują jaką moc mają książki, jaką potrafią nieść ze sobą nadzieję. To opowieść o magii i sile słów, które mogą poruszyć miliony. O tym, że książki dają życie, ale mogą przynieść ze sobą chorą ideologię oraz śmierć. Jedna z najpiękniejszych i najbardziej uniwersalnych opowieści, która może wzbudzić miłość do literatury.

Dla młodszych, aby się wprawiali w czytaniu codziennie zamieszczę wiersz o książkach:


Marta Próchniewicz
Warto czytać

Warto czasem książki czytać,
Bo to bardzo ważna sprawa.
Książka to dobry przyjaciel
I z nią super jest zabawa.
Książki czyta moja mama,
Tata, babcia oraz dziadek
Więc bycie książkowym molem
To napewno nie przypadek.
Jak już jedną przeczytałam,
To na dobre mnie wciągneła!
Chęć do wiedzy zdobywania
Serce, duszę ogarneła.
Teraz czytam nałogowo,
I wciąż jeszcze jest mi mało.
Nie sądziłam że to będzie
Się tak bardzo podobało.
Lubię książki przygodowe,
Historyczne, naukowe
Znane bardzo poematy
Lub wierszyki kolorowe.
Książka spełnia nasze wizje,
O których marzymy skrycie.
Z dobrą książką mówię szczerze,
Łatwiej idzie się przez życie.
Więc zachęcam do czytania
Moi przyjaciele mili,
Byście moc ciekawych rzeczy

Wtorek
zgodnie z obietnicą prezentuję wam następną wielką bibliotekę. Tym razem będzie to BIBLIOTEKA WATYKAŃSKA
informacje o niej znajdziecie w krótkim filmie:
https://www.youtube.com/watch?v=R2nCN4rhlFw

A oto książka o książkach:
 Tetralogia Cmentarz Zapomnianych Książek Carlosa Ruiza Zafon, czyli „Cień Wiatru”, „Gra Anioła” i „Więzień nieba” (czwarty tom jeszcze przed nami) – wspaniale tajemnicze, mgliste, deszczowe opowieści o dojrzewaniu pośród literatury, o Barcelonie i hiszpańskich księgarzach, oraz o  książkach, które same w sobie są już sekretem. Jego historie niesamowicie działają na wyobraźnię, wzruszają i przerażają jednocześnie czytelnika.

I wiersz dla najmłodszych:


Książka to Twój przyjaciel, który zaprowadzi Cię do tajemniczych krain, z którym przeżyjesz niesamowite przygody, dzięki któremu zdobędziesz nowe wiadomości. Zatem dbaj o swojego przyjaciela! Zapraszamy do lektury wiersza Książki.

Szanuj książeczki czyś mały czyś duży
One zabiorą cię w świat podróży
Pokażą ci kraje obce, tajemne
Skarby dobędziesz na światło dzienne

Zobaczysz smoki z trzema głowami
Małego kota z wielkimi butami
Małgosia Jasia dziś uratuje
Piętaszek także ci podziękuje

Róża do Księcia znów zagaduje
Wiedźma do worka złoto zsypuje
wśród fal się pluska Mała Syrenka
wróżki pukają znów do okienka

dbaj więc o książki, szanuj, doceniaj
nie gnieć karteczek i nie wydzieraj
podziel się wiedzą, radością i magią
szanuj więc książki i im pomagaj.


ŚRODA

Dziś zapraszam was do następnej ciekawej biblioteki a będzie to BIBLIOTEKA W ALEKSANDRII. Filmik jest w j.angielskim ale nie sądzę aby to było dla was problemem. Przy okazji poćwiczycie język.
https://www.youtube.com/watch?v=wxT1Ypbc5BI
Książka o książkach:
„Klub Dumas” Arturo Pérez-Reverte – opowieść o starym manuskrypcie „Dziewięcioro Wrót do Królestwa Cieni”, który może przywołać szatana. A wokół tej księgi zbiera się cały tłum opętanych bibliofilii, księgarzy, poszukiwaczy książkowo-demonicznych wrażeń i okultystyczny świat książkowego podziemia ze specjalistą Lucasem Corso na czele. To lektura mroczna i fascynująca, zawierająca dziesiątki odniesień do innych dzieł literatury, tych prawdziwych i całkowicie fikcyjnych

Wiersz dla młodszych uczniów:

Jerzy Skokowski

Książka - mój przyjaciel

Wiem, że marzenie niejedno
dzięki książkom się spełni.
Odkrywają przede mną
wiele pięknych tajemnic.
I gdybym chciał najzwięźlej
- czym jest książka - tłumaczyć,
powiedziałbym najprościej:
"Mądry, wierny przyjaciel".


CZWARTEK
Już ostatnia w tym tygodniu wielka biblioteka. A będzie to PUBLIC LIBRARY IN NEW YORK CITY. Chciałabym wam zaprezentować wam właśnie tę bibliotekę publiczną abyście zobaczyli jak wielkie mogą być tego typu placówki. a poza tym z tym właśnie miejscem związane są moje bardzo miłe wspomnienia: kilka lat temu mogłam zwiedzać nawet najbardziej niedostępne miejsca tej biblioteki dzięki mojej przyjaciółce. I zapewniam was, że była to świetna i niezapomniana wycieczka.

https://www.youtube.com/watch?v=p_ocwa1QKbA

Książka o książkach to dzisiaj:

Księga powietrza i cieni” Michael Gruber
Poszukiwanie ukrytego skarbu (w postaci zaginionego manuskryptu nieznanej sztuki samego Szekspira) niespodziewanie krzyżują losy kilku bardzo różniących się od siebie osób, które łączy jeden cel – zdobycie wielkich pieniędzy, obiecanych za znalezisko. „Księga powietrza i cieni” to fascynująca galeria postaci i ciekawe połączenie kryminału z romansem, a nawet thrillerem – osadzonym w elżbietańskich realiach. Wciąga i nie pozwala oderwać się od lektury.

A wiersz dla najmłodszych brzmi następująco:


Jestem książka, w bibliotece mam mieszkanie.
Bardzo lubię, gdy przychodzisz na spotkanie.

Ja uśmiechem swej okładki wciąż Cię witam
i zapraszam, byś otworzył mnie i czytał!


Do zobaczenia w przyszłym tygodniu.
EWA FUGOWSKA

 

 

 

20-24.04.2020

Tydzień 20-24.04
PONIEDZIAŁEK
Moi mili czytelnicy.
Niewielu z was na pewno widziało wielkie biblioteki, takie w których zgromadzono po kilka milionów książek. Dziś chciałabym Was https://swiatbibliotek.pl/biblioteka-muzeum-warszawy/ na wirtualną wycieczkę po wielkich bibliotekach. Wycieczkę znajdziecie pod linkiem:
https://swiatbibliotek.pl/biblioteka-muzeum-warszawy/

Jak zwykle zamieszczam recenzje dla was.
Dla najmłodszych:
M. Bond, seria o Misiu Paddingtonie. Bardzo śmieszne opowiadania o misiu, który miał niezwykłą skłonność do popadania w kłopoty. No i bardzo lubił dżem.

Dla starszych:
dziś wrócę do staroci i polecę wam
Kruger M., godzina pąsowej róży. Powieść o pewnej dosyć niesfornej dziewczynie, która przeniosła się z czasów, w których jeszcze nie było komputerów i komórek w czasy, gdy porządna panienka chodziła w gorsecie, umiała piec ciasteczka i we wszystkim słuchała rodziców. jeśli chcecie wiedzieć co z tego wynikło to sięgnijcie po książkę.Wtorek

Jeśli jest wtorek to jest zagadka, dzisiaj dla odmiany proponuję wam literacką krzyżówkę, którą znajdziecie pod linkiem:
http://www.planeta11.pl/wp-content/uploads/2016/06/KRZY%C5%BB%C3%93WKA.pdf

Mam nadzieję, że odgadniecie hasło.

Kolejne recenzje:
dla młodszych i starszych
Dziś chciałabym wam polecić książkę uniwersalną, przeznaczoną chyba dla każdego wieku. Jeśli lubicie podróże to powinniście sięgnąć po serię: Nela, mała reporterka. Razem z narratorką serii będziecie mogli przemierzać wszystkie kontynenty, przeżywać przygody i oglądać cudne widoki. Bardzo nam teraz tego brakuje, prawda?

Dawno nie polecałam książki dla dorosłych, więc dziś zaproponuję państwu zupełną nowość. Moje ulubione wydawnictwo Czarne właśnie wydało

Lugen A, tragedia na Przełeczy Diatłowa

Pod koniec stycznia 1959 roku grupa turystów, głównie studentów i absolwentów Politechniki Uralskiej, postanowiła uczcić kolejny zjazd KPZR zdobyciem góry Otorten w Uralu Północnym. Wyprawa zakończyła się tragicznie i w wyjątkowo zdumiewających okolicznościach. Obozujący na zboczu turyści rozcięli swój namiot, wybiegli w uralską noc, rozpalili ognisko. Nikt nie przeżył nocy – niektórzy zmarli z powodu hipotermii, u innych znaleziono liczne urazy, ślady krwotoku z nosa, sporych rozmiarów sińce na twarzy, złamania. Do dziś nikt nie wyjaśnił tej sprawy, a samo śledztwo z 1959 roku było równie zagadkowe, jak tragedia. Prokurator zamknął je nagle, a w sprawozdaniu napisał, że przyczyną śmierci turystów była „potężna siła”.

Dziś w Rosji badaniem tej sprawy zajmuje się kilkanaście tysięcy osób, w tym Fundacja Pamięci Grupy Diatłowa. Napisano na ten temat kilkanaście książek, nakręcono filmy dokumentalne, opublikowano tysiące artykułów. Co roku w rocznicę wydarzenia na Uniwersytecie Uralskim odbywa się konferencja poświęcona pamięci ofiar.

Tajemnicza śmierć dziewięciorga turystów i niespodziewanie zakończone dochodzenie to idealny punkt wyjścia do snucia teorii spiskowych. Ale Alice Lugen poszła w zupełnie inną stronę. Historia wyprawy służy jej do opowiedzenia o biurokratycznym chaosie, zimnowojennej histerii i zakulisowych politycznych rozgrywkach. Zamiast horroru z paranormalnym tłem dostajemy biurokratyczny thriller, który nie przypadkiem przywołuje na myśl głośny serial o tragedii w Czarnobylu.EWA FUGOWSKA

 

Moi mili czytelnicy, przesyłam wam kolejną porcję propozycji na ten tydzień.
ŚRODA
Kontynuujemy cykl poznawania naszego miasta. Dziś trochę o zabytkach. Na pewno wiecie, że jedną  z najstarszych budowli jest kościół wszystkich świętych, który dawniej zaliczał się do fortyfikacji miejskich. Jego historię możecie prześledzić pod poniższym linkiem:

http://www.gliwiczanie.pl/Reportaz/koscioly/WS/kosciol_WS.htm

teraz czas na recenzje:
Dla młodszych:

Łukasz Wierzbicki, Afryka Kazika. Opowiadania zostały napisane na podstawie reportaży Kazimierza Nowaka, który w latach trzydziestych XX wieku przemierzył Afrykę na rowerze. Barwne spotkania z mieszkańcami Afryki, mrożące krew w żyłach, a niekiedy zabawne przygody, które zdarzyły się naprawdę, pozwolą poznać młodemu czytelnikowi tego niezwykłego podróżnika. Nowe poprawione wydanie zostało uzupełnione o dwa dodatkowe opowiadania i kilka nowych ilustracji.

Do książki dołączona jest mapa Afryki z zaznaczoną trasą podróży Nowaka.

Kazimierz Nowak – pionier polskiego reportażu

W latach 1931-1936 jako pierwszy człowiek na świecie przebył samotnie kontynent afrykański z północy na południe i z powrotem (40 tys. km pieszo, rowerem, konno oraz czółnem). Wyczyn ten został zapomniany na kilkadziesiąt lat. Dzięki odnalezionym w grudniu 2006 roku nigdy nie opublikowanym materiałom oraz fotografiom możliwe było przygotowanie książki zawierającej kompletną relację z podróży Kazimierza Nowaka zatytułowaną „ROWEREM I PIESZO PRZEZ CZARNY LĄD. Listy z podróży afrykańskiej z lat 1931-1936”.

Dla starszych:
Black H, Las na granicy światów
Nowa powieść Holly Black, królowej elfów, autorki wielu megabestsellerów, w tym Okrutnego księcia!

Miasteczko Fairfold to jedno z tych niewielu miejsc, w których magia nieznacznie przenika do naszej rzeczywistości. Od czasu do czasu ktoś znika bez śladu, ale takie wypadki zdarzają się najwyżej raz czy dwa razy w roku, no a poza tym dotyczą wyłącznie turystów.

Jednak tego roku z serca okolicznej puszczy wyłania się ponura groza. Odkąd ktoś strzaskał szklaną trumnę, w której spoczywał śpiący królewicz, apokaliptyczna bestia imieniem Rozpacz zagraża wszystkim mieszkańcom miasteczka. Pewna dziewczyna, o  imieniu Hazel, która znajduje niezwykły miecz, niezbyt dobrze pamięta, co robiła przez ostatnich pięć lat. Okazuje się, że musi czym prędzej przypomnieć sobie kilka istotnych faktów, dotyczących żelaza i marchewek… Czy zdoła? Jeśli  nie zdąży, miasteczko czeka zagłada smutniejsza niż śmierć…  Teraz jedyna nadzieja w Hazel, jej muzykalnym braciszku oraz w pewnym zabójczo przystojnym elfie.

Czytelnicy Okrutnego księcia Holly Black, pamiętają z pewnością Króla Olszyn i Severina. W tej książce przedstawiona jest ich historia i dzieje miecza, który później odegrał istotną rolę w rozwiązaniu problemów Jude, Królowej niczego. Wartka, pełna przygód akcja nie pozwala się oderwać i każe z wypiekami na twarzy przewracać kolejne strony.

CZWARTEK

Czas na zagadkę, dziś znajdziecie ją pod poniższym linkiem. Spróbujcie rozwiązać w wolnym czasie.

https://www.mjakmama24.pl/dziecko/zabawa/zagadki-dla-dzieci-o-bajkach-aa-BCf8-Ph7c-XRdB.html
 poważaniem


W czwartki zawsze spotykaliśmy się na kółku sprawne palce wię dziś coś dla przypomnienia szydełka, może spróbujecie wykonać prostą torebkę na szydełku. Będzie jak znalazł na lato!
:
https://www.youtube.com/watch?v=aE0kn8fv-0Y

I jeszcze recenzje:
Dla młodszych:
Dahlgreen E, Tajemnica Złotych Wzgórz
Siła przyjaźni zaprowadzi cię do gwiazd.

Rudowłosa Lisa przeprowadza się na odległą wyspę Jorvik. Dawniej kochała konie, ale odkąd jej mama uległa strasznemu wypadkowi, boi się choćby zbliżyć do wierzchowca. Jej życie zmienia się, gdy poznaje Annę, Lindę i Alex. Dziewczyny odkrywają, że oprócz miłości do koni łączy je coś więcej – wszystkie mają magiczną moc! Przyjaciółki coraz wyraźniej czują, że czeka je coś niezwykłego: muszą połączyć siły, by ochronić zwierzęta i ocalić całą krainę…

"Star Stable" to światowy fenomen wśród gier online! Pokochało ją już 15 milionów użytkowniczek ze 130 krajów, w tym ponad 50 000 graczek w Polsce.

Oto pierwsza powieść osadzona w tym magicznym uniwersum. Dzięki niej odkryjesz jeszcze więcej niezwykłych historii i przeżyjesz zupełnie nowe przygody

Dla starszych
Clare C., Czerwone zwoje magii
Najbardziej znane na świecie uniwersum Nocnych Łowców doczekało się porywającej serii o Magnusie i Alecu. Cassandra Clare powraca z opowieścią o parze shipowanej przez miliony czytelników!

Jedyne, o czym marzył Magnus Bane, to podróż po Europie z Alekiem Lightwoodem – Nocnym Łowcą, który wbrew przeciwnościom losu w końcu został jego chłopakiem. Jednak gdy tylko para zadomawia się w Paryżu, przybywa stary przyjaciel z wiadomościami o sławiącym demona kulcie zwanym Szkarłatną Ręką. Kult został lata temu założony przez Magnusa dla żartu, teraz pod nowym przywództwem dąży do wywołania chaosu na całym świecie. Magnus i Alec wyruszają w pogoń po Europie, aby wyśledzić Szkarłatną Rękę i ich nieuchwytnego nowego przywódcę, zanim zgrupowanie spowoduje więcej szkód. Magnus i Alec będą musieli zaufać sobie bardziej niż kiedykolwiek – nawet jeśli oznacza to ujawnienie tajemnic, które chcieli zatrzymać tylko dla siebie.

Piatek

Przypominam wam, że jeśli chcecie, możecie wykonać własny komiks, rysując go lub korzystając z bezpłatnych programów graficznych.

W piątek zawsze polecam książki do rodzinnego czytania w weekend. TYm razem ChristaJ., Kajko i Kokosz. Odwieczna komiksowa seria, która na pewno i starszym i młodszym przyniesie wiele radości.
Do zobaczenia na tej stronie w przyszłym tygodniu.


EWA FUGOWSKA

 

 

15-17.04.2020

SRODA 15.04-piątek 17.04
Środa

Moi drodzy czytelnicy, mam nadzieję, że wypoczęliście w czasie świąt. W tym tygodniu czeka na was zagadka, kilka recenzji i nowy cykl do poczytania i oglądania.
Zagadka:
W bajkach mieszkają różne postaci. Czy możesz połączyć ich miejsca zamieszkania z nimi? W nagrodę otrzymujesz oczywiście wirtualne cukierki w dużej ilości.


1. Muminki.          a.Tatry
2. Smurfy.           b.Stumilowy Las
3. Kubuś Puchatek    c.kwiatek
3. Calineczka.       d.Las Sherwood
4. Robin Hood        e.Dolina
5. Janosik.          f.wioska

polecane książki:

Dla najmłodszych:
Justyna Bednarek, Niesamowite przygody 10 skarpetek. Nowe. Dalszy ciąg znanej wam lektury, gdzie skarpetki nadal uciekają do lepszego i ciekawszego świata. W obecnej sytuacje też chcielibyśmy uciec do świata gdzie więcej ciekawych i miłych rzeczy się dzieje, prawda?

Dla starszych:
Irena Landau, Ostatnie piętro. polecam tym, którzy jeszcze nie czytali lub nie słuchali w czasie naszego szkolnego czytania. przejmująca, prawdziwa historia dziewczyny, ukrywającej się w czasie niemieckiej okupacju. smutne, przejmujące i pokazujące ile człowiek może znieść aby ocalić swoje życie.


Czwartek

postanowiłam w czwartki pisać o naszym mieście. Wielu z was uczestniczyło w moich zajęciach o Gliwicach. Jednak niektórzy jeszcze nie mieli okazji, więc warto to nadrobić. dziś o dzielnicy, w której mieszkacie. pod linkiem zobaczycie prezentację z historią dzielnicy.

http://www.gliwiczanie.pl/Reportaz/dzielnice/Szobiszowice/Szobiszowice.htm


piątek

Polecane książki:
Dla młodszych:
Seria MAMA MU. Zabawne opowiastki o najdziwniejszej krowie świata i jej przyjacielu Panu Kruku, przedstawione często w formie komiksu. Zapewniam, że będziecie się głośno śmiać podczas czytania.
Dla starszych:
Michael Ende, Momo

Niezwykła opowieść o czasie, magii i prawdziwej przyjaźni
Tajemnicza dziewczynka o imieniu Momo pojawia się znikąd, ale szybko znajduje przyjaciół. Potrafi wymyślać niesamowite zabawy, słuchać jak nikt inny i cieszyć się każdą chwilą.

 

6-8.04.2020

Tydzień od 6-8 kwietnia
Poniedziałek

Moi drodzy,  jeśli jest poniedziałek to są zagadki. Dzisiaj związane oczywiście z Wielkanocą. Jeśli znacie odpowie∂ź na wszystkie 10 pytań to piszcie do mnie ( nie pomagamy sobie przy konkursie internetem!!) cukierki, oczywiście do odbioru po świętach:
1. W koszyczku wielkanocnym znajduje się.........
2. Roślina, którą używamy do ozdabiania koszyczka i stołu wielkanocnego to.......
3. Niedzielę Wielkanocną poprzedza w kościele katolickim..................
4. Msza, rozpoczynająca Wielkanoc to...............
5. W poniedziałek wielkanocny oblewamy się ............
6. Prezenty we Wielkanoc może przynieść...............
7. W ogrodzie szukamy..........
8. Wielkanocne, ozdobne jajko to....................
9. Jajko można pomalować w łupinach cebuli na kolor.............
10. Korzeń rośliny, która wywołuje płacz to ..................

Życzę powodzenia!!

A teraz polecę wam książki na nadchodzący tydzień:
dla młodszych:
Biuro detektywistyczne Lassego i Mai. !7 tomowa seria o dwojgu dzielnych. młodych Szwedów, którzy lepiej rozwiązują zagadki niż komisarz policji. Ciekawe, czy wy też potraficie odgadywać zagadki.

Dla starszych:
Seria trylogia Niezgodna V. Roth, znana również jako Seria Niezgodna (ang. Divergent trilogy) — seria trzech dystopijnych książek science-fiction, napisanych przez Veronicę Roth i publikowana przez Katherine Tegen Books. W skład serii wchodzą: Niezgodna, Zbuntowana, Wierna oraz dodatek - Cztery. Historia powieści mieści się w odległej przyszłości, w Chicago skąd pochodzi autorka. Społeczeństwo składa się z pięciu frakcji, gdzie członkowie każdej z nich reprezentują nadany tytuł.

Dla dorosłych
J. Saramago, Miasto ślepców
Pewnego dnia na nienazwane miasto w nienazwanym kraju spada epidemia białej ślepoty. Bez ostrzeżenia dotyka ludzi zajętych zwykłymi, codziennymi sprawami, nie oszczędzając nikogo – starców, dzieci, kobiet, mężczyzn, osób prawych i z prawością mających niewiele wspólnego, słabych i silnych.

Władze w pośpiechu zamykają pierwszą grupę w nieczynnym szpitalu psychiatrycznym. I tylko jedna osoba wie, że nie wszyscy są ślepi.

Ta powieść jest wstrząsającym studium kondycji ludzkiej.
Może niekoniecznie pocieszająca lektura na dzisiejsze czasy ale tłumaczy wiele trudnych zachowań.


WTOREK

Ponieważ zbliżające się święta spędzicie z najbliższą rodziną , proponuję wam następującą zabawę: znajdźcie w swojej biblioteczce książkę z okładką, w która moglibyście wkleić własny projekt, zdjęcie swoje, swoje zdjęcie w charakteryzacji, zdjęcie swojego zwierzaka, a może macie inny pomysł.

Środa.
z okazji świąt Wielkanocnych życzę wam zdrowia i spokoju i obyśmy się jak najszybciej spotkali.
Dla moich wyplataczek zamieszczam link do prostej pracy

https://www.youtube.com/watch?v=kwwjtZ2HMmQ&t=385s

 

 

 

Materiały z biblioteki na tydzień 30.03-3.04-

PIĄTEK

Na weekend polecam wspólne czytanie:

Propozycja: Mary Norton, Gałka od łózka. Najnowsze wydanie pochodzi z wydawnictwa DWIE SIOSTRY
Powieść przygodowa. Trójka rodzeństwa zostaje obdarowana przez wiejską nauczycielkę pannę Price niezwykłym talizmanem.
Dzięki magicznemu przedmiotowi dzieci mogą przemieszczać się w czasie i odbywać niezwykłe podróże zarówno w przyszłość jak i w przeszłość. Podróże te owocują serią niesamowitych przygód, które czytelnik przeżywa wraz z bohaterami.
Daj się porwać Kasi, Karolkowi i Pawełkowi w czarodziejski świat dziecięcej wyobraźni.Świetna lektura na czas zamknięcia w domu i ograniczenia możliwości.

Dla moich miłych wyplataczek z koła Sprawne palce, polecam dziś taką małą robotę:
https://www.youtube.com/watch?v=nyo8wal9KWg

Może uda wam się zrobić sowę
Z  poważaniem
EWA FUGOWSKA

 

 

Materiały z biblioteki na tydzień 30.03-3.04-

CZWARTEK

Moi drodzy, jeśli jest czwartek to jest mały konkurs (nagrody do odebrania w lepszych czasach)

wyjmij z półki dowolną książkę i zrób sobie z nią jakieś śmieszne zdjęcie. Pokażecie mi jak się spotkamy.

Recenzje:
dla najmłodszych:
Jeśli już czytaliście lekturę "sposób na Elfa" to może macie ochotę poznać dalsze przygody psa elfa. szukajcie ich w tomach:Elf wszechmogący i Elf i pierwsza gwiazdka. Duży, Młody i ich czworonożny przyjaciel Elf wyruszają wreszcie na upragniony urlop. I już pierwszego dnia zaczynają się kłopoty, bo okazuje się, że ktoś ukradł… pensjonat! Bohaterowie wpadają w wir kryminalnych wydarzeń, Młody znowu się zakochuje, a Elf, znany z instynktu tropicielskiego, niespodziewanie ujawni nowy, terapeutyczny talent. Latający husky, znikające bursztyny, elfozaury i dziwny sąsiad – to tylko kilka z mnóstwa zagadek, z którymi przyjdzie się zmierzyć Elfowi i jego ludziom. Trzecia część bestsellerowej serii powieści przygodowych Marcina Pałasza sprawi, że będziecie zrywać boki ze śmiechu! Dawka humoru zwiększona o sto procent, fantastyczne dialogi, wciągająca fabuła i absolutnie zaskakujące zakończenie. Takiego Elfa nie znaliście!
Dla starszych

Zbrodnia niezbyt elegancka Smakowite przestępstwa czyli jak zostać detektywem
Robin Stevens
Daisy Wells i Hazel Wong słyną z zagadek morderstw, które rozwiązały - ale na stronach tej książki poznacie wiele nowych, nieopowiedzianych historii, począwszy od makabrycznego Case of Deepdean Vampire, po zagadkowy Case of the Blue Violet, a przede wszystkim ich pierwszą sprawę - Case of Lavinia's Missing Tie. Tom pełen genialnych tajemnic, w tym dwie zupełnie nowe i nigdy wcześniej nie opowiedziane historie, z dodatkowymi podpowiedziami, wskazówkami, sztuczkami i faktami. To idealna lekura dla początkujących detektywów i fanów nagradzanego, bestsellerowej serii Zbrodnia niezbyt elegancka

INFORMUJĘ, ŻE NA STRONIE PUBLIO.PL POJAWIŁO SIĘ SPORO DARMOWYCH LEKTUR DO ŚCIĄGNIĘCIA.

 

 

Materiały z biblioteki na tydzień 30.03-3.04-

ŚRODA

Dziś kilka uwag o pożytkach płynących z czytania

Redukuje stres. Czytanie uspokaja i spowalnia bicie serca.
Poprawia pamięć .
Inspiruje.
Rozwija wyobraźnię
Poprawia skupienie i koncentrację
Poszerza słownictwo.
Uczy ortografii
Stymuluje mózg

Dla rodziców:
pozwól dziecku na samodzielny wybór lektury
czytaj razem z dzieckiem, dzieląc tekst na fragmenty
nie narzucaj swoich lektur z dzieciństwa
interesuj się współczesnym rynkiem czytelniczym
nie każ dziecku czytać kilkakrotnie tego samego tekstu, lepiej ćwiczyć płynność czytania na nowych tekstach
nie zmuszaj do głośnego czytania

Poniżej link do quizów z lektur.
https://www.quizme.pl/lektury

 

 

Materiały z biblioteki na tydzień 30.03-3.04-

WTOREK


Moi drodzy, nie zapomniałam o moich uroczych dziewczynach z warsztatów "Sprawne palce". czy ćwiczycie swoje umiejętności? Posyłam wam link do listka makramowego. Może samodzielnie spróbujecie?
https://www.youtube.com/watch?v=uBDua5JLL7g
Miłego plecenia!

Recenzje na dziś:
Dla najmłodszych:
seria: Pan Pierdziołka. Wierszyki i wyliczanki, naszych dziadków, rodziców i dzieci. Przy czytaniu gwarantowana kupa śmiechu. A przy okazji proponuję wam następującą zabawę: spytajcie babcię, dziadka, mamę, tatę i kogo jeszcze chcecie o ulubioną wyliczankę z dzieciństwa. Możecie ją zapisać lub nagrać. Po powrocie do szkoły sprawdzimy czy jest w książkach Pan Pierdziołka! Na początek moja ulubiona wyliczanka z dzieciństwa: NA WYSOKIEJ GÓRZE, ROSŁO DRZEWO DUŻE. APLIPAPLIBITENBLAUN nazywało się. kto tego nie wypowie, ten będzie krył.
 Miłej zabawy!
Dla starszych:
Dzienniki Nikki. Problemy współczesnej nastolatki, opisane w sposób zabawny. Polecam tym, którzy lubią pogodne i nieskomplikowane lektury.
Dla dorosłych:
Barbara K. lipska, Neurolożka.


Lekarka dzieli się z nami swoją zdumiewającą historią. Opowiada o tym, jak choroba psychiczna wpływa na osobowość i pamięć, oraz o tym, jakich pokładów człowieczeństwa nie ma szans dotknąć. „Relacja Barbary Lipskiej pozwala […] popatrzeć z empatią […] na tych, którym «coś się zdarzyło z ich mózgiem»” – Joanna Szczęsna, „Książki. Magazyn do czytania”
Wybitna neurolożka, specjalistka od chorób psychicznych, Polka mieszkająca w Stanach Zjednoczonych, dowiaduje się, że ma raka mózgu. Choroba rozwija się błyskawicznie. Objawy przypominają schizofrenię i demencję. Wydaje się, że nie ma nadziei dla doktor Lipskiej, która nagle traci kontakt z rzeczywistością. Ale jej pamięć rejestruje wszystko, co wyprawiał jej mózg w okresie choroby. To unikalne doświadczenie: oto wybitna badaczka doświadcza szaleństwa, a jednocześnie jest w stanie zaobserwować, na czym ono polega. Po powrocie do zdrowia tworzy niezwykły zapis podróży do źródeł całkiem odmiennych stanów świadomości.
Poruszająca historia doktor Lipskiej jest opowieścią o tym, jak choroba psychiczna zmienia człowieka, jak wpływa na jego osobowość i jak rodzi teorie spiskowe, ale też o tym, jakich pokładów człowieczeństwa nie jest w stanie dotknąć ani zniszczyć.

Życzę miłego czytania.
W środę będzie o pożytkach płynący z czytania i o sposobach jak zachęcić dziecko do czytania. Tekst dla rodziców, dziadków i innych zainteresowanych.

 

 

Materiały z biblioteki na tydzień 30.03-3.04
Poniedziałek


Chciałam wam przypomnieć, że możecie korzystać z książek w formie ebooków i audiobooków. Co prawda już raz to było ale może komuś na początku umknęło.
W/w książki znajdziecie na następujących stronach:
1. www.wolnelektury.pl (bezpłatny dostęp)
2.www.publio.pl
3. empik.com lub empikgo.com (bezpłatny dostęp na 30 dni)
4. woblink.pl
na stronach różnych wydawnictw
w aplikacji Legimi
audiobooki znajdziecie również na yt
książki możecie czytać na kindle lub innych czytniku z efektem paper white (nie męczy oczu) na tablecie lub laptopie.

Jeśli jest poniedziałek, to jest zagadka
W tytułach rozsypały się litery, spróbuj odgadnąć o jakie książki chodziło?
1. ospuzknar
2. itprśou anp
3. amicyzytjen gódor
Miłej zabawy.
Czas na recenzje:
Dla najmłodszych
Masz tę moc. wyd. Olesiejuk. Wydawnictwo poszło z duchem czasu i opublikowało książkę o wirusach. Jeśli chcesz więcej o nich wiedzieć to sięgnij po tę pozycję https://www.granice.pl/news/koronawirus-ksiazka-dla-dzieci-pdf-za-darmo-ebook-pobierz-masz-te-moc/9271siążka do pobrania pod poniższym linkiem
https://www.granice.pl/news/koronawirus-ksiazka-dla-dzieci-pdf-za-darmo-ebook-pobierz-masz-te-moc/9271--
Z poważaniem

Dla starszych:Marvel: Wojna domowa
Niesamowita historia o konflikcie w uniwersum Marvela!

Iron Man i Kapitan Ameryka stanowią trzon Avengersów, najlepszej grupy superbohaterów. Kiedy w wyniku tragicznej potyczki miasto Stamford doznaje wielkich zniszczeń i giną setki jego mieszkańców, rząd USA domaga się, by wszyscy superbohaterowie zdjęli maski i zarejestrowali swoje supermoce. Tony Stark — Iron Man — uważa, że to przykra, ale konieczna decyzja. Kapitan Ameryka traktuje ją zaś jako nieakceptowalny zamach na wolności obywatelskie.

Tak rozpoczyna się "Wojna domowa". Powieść na motywach kultowego komiksu, którego sprzedaż przekroczyła pół miliona egzemplarzy.
EWA FUGOWSKA

 

 

 

Dosyć ważne dla uczniów i nauczycieli

 

 

CZWARTEK
Jeśli jest czwartek to jest zagadka:
Tytuły się dziwnie przekręciły. Może spróbujesz odgadnąć o jakie książki chodziło?
1. Małpa, która jeździła dorożką.
2. Frania z niebieskiego jeziora
3. Opowieści krwieopijców
4. Zółta szafa
5. Młody człowiek potrafi
Życzę powodzenia.
Czas na codzienne recenzje:
Dla najmłodszych:
Seria Słoń Elmer. Krótkie, absurdalne opowiadania o niezwykłym słoniu w kratkę. Dzięki dużej czcionce młodsi uczniowie z łatwością przeczytają samodzielnie.
Dla starszych:
K. Woodfine, tuzin niezwykłych zagadek kryminalnych. To zbiór opowiadań o niezwykłych zagadkach kryminalnych. Jeśli lubicie dedukcję to jest to lektura w sam raz dla was.
Dla dorosłych.
Chmielarz Wojciech
Tym razem nie polecę konkretnego tytułu, ale chciałąbym zwrócić państwa uwagę na autora pochodzącego z Gliwic. Jeśli lubicie kryminały to może warto sięgnąć po jego pozycje.


PIĄTEK
Przypominam o książkowym wyzwaniu! Może jeszcze ktoś jest chętny.
Dziś polecam tylko jedną ale za to uniwersalną książkę do wspólnego, weekendowego czytania:
Andrzej Maleszka, Czerwone krzesło. To książka, która spodoba się czytelnikowi w każdym wieku. Proponuję ją jako odskocznię od telewizora, tabletu, laptopa i innych zdobyczy techniki. Miłego odpoczynku przy lekturze
Z poważaniem
EWA FUGOWSKA

 

 

Środa
Dzień dobry, ponieważ od jutra zaczynacie pracę nad nowym materiałem i być może będziecie napotykać trudności z wyszukiwaniem materiałów i różnorakich informacji więc możecie zawsze zwrócić się do mnie. Tak jak służyłam wam pomocą na terenie naszej szkoły, tak. i teraz postaram się być wam pomocna. Możecie do mnie pisać ewafugowska@gmail.com. Jeśli podacie swój numer-oddzwonie, lub umówimy sie na czacie. Jestem do waszej dyspozycji w godzinach od 9.00 do 16.00
Kolejne polecane książki:
dla najmłodszych:
Zaczarowane miasto. Wyd. Dwie Siostry. Książka nieksiążka. Jest to zbiór kart z ilustracjami. Można je wykorzystać do tworzenia własnej książki lub układać jak puzzle. Rozwija wyobraźnię i bardzo wciąga.
Dla starszych:
Jolanta Jagiełło

Odnalezione przypadkiem stare zdjęcie kryje wstydliwą rodzinna tajemnicę, którą próbuje rozwikłać piętnastoletnia Linka. Jakby tego jeszcze było mało - Linkę czeka trudny egzamin gimnazjalny, konflikt z przyjaciółką i miłość, na którą nie jest jeszcze gotowa.
Dla dorosłych:
Jerzy ambroziewicz, Zaraza
Zamknięte miasto. Kursujące nocami karetki. Mieszkańcy porywani przez ludzi w ciężkich gumowych kombinezonach z maskami na twarzach.

To nie scenariusz filmu science-fiction, ale fabuła Zarazy – reporterskiej opowieści o epidemii ospy, która wybuchła we Wrocławiu w czasach, gdy większość lekarzy nie pamiętała już nawet, jak wyglądają objawy tej choroby. Przez dwa miesiące 1963 roku nikt nie mógł wjechać do miasta ani go opuścić, ogromna część mieszkańców leżała w tworzonych naprędce izolatoriach. Dzięki skuteczności ówczesnej propagandy i cenzury do dzisiaj mało znamy ten epizod naszej współczesnej historii.

 

 

Wtorek

Moi mili czytelnicy. Jeśli jest wtorek to jest mały konkurs biblioteczny. Ponieważ w programie szkolnym macie wyszukiwanie informacji więc dzisiaj taki właśnie konkursik
Gdzie znajdziesz informację, połącz litery z numerami:

1. godzina odjazdu autobusu linii 699
2. informację o pochodzeniu słowa Karczemny
3. datę urodzin Mickiewicza
4. Połączenie ©liwic z Lublinem
5. Streszczenie lektury Czerwone Krzesło
6. Wyjaśnienie znaczenia słowa pejoratywny
7. przepis na szpinak z czosnkiem

a. Dania vege i nie tylko
b. kzkGOP
c. pkp.pl
d. słownik wyrazów obcych
e. Wikipedia
f. słownik Lektur szkolnych
g.Słownik Języka Polskiego
Rozwiązania możecie tradycyjnie wysyłać na mojego maila ewafugowska@gmail.com
wl epszych czasach zjawię się z wielką torbą cukierków!

polecam książki
dla najmłodszych:
Begonia Ibarola, Bajki o tym jak być szczęśliwym. Trudne problemy współczesnego świata w przystępnej formie krótkich opowiadań o zwierzętach. Polecam do wspólnego czytania dzieciom i rodzicom.

Dla starszych

-- Ziemiomorze" Ursuli K. Le Guin to jeden z najznakomitszych cykli literatury fantasy, porównywany z dziełami J.R.R. Tolkiena czy C.S. Lewisa. Opisuje malowniczy świat pełen wysp, smoków i tajemnic, w którym najważniejsza jest równowaga między tworzącymi go siłami. Głównym bohaterem serii jest czarnoksiężnik Ged, poszczególne części opowiadają jego losy – od najmłodszych lat i pierwszych kroków stawianych w świecie magii, aż po czasy gdy zaczęła się ona stawać niebezpiecznym narzędziem w rękach zła.
Ged, którego Ziemiomorze na zawsze zapamięta jako Krogulca, zostaje wysłany na wyspę Roke, aby tam zgłębiać czarnoksięską sztukę. Jest obdarzony niezwykłymi magicznymi zdolnościami, więc po latach nauki zostaje Arcymagiem, który będzie musiał pomóc Najwyższej Kapłance Archipelagu – Tenar – uciec z labiryntu ciemności.
Dla dorosłych:
King S., Lśnienie
To jeden z najlepszych współczesnych horrorów. Nastrój grozy i napięcia potęguje się w niej z każdą minutą. Pięcioletni chłopiec Danny znalazł się z rodzicami w opustoszałym na zimie hotelu. Wrażliwe, obdarzone zdolnościami wizjonerskimi dziecko odbiera fluidy czające się w jego murach były one świadkami krwawych porachunków świata przestępczego i milionerów. Straszliwe zdarzenia, które kończą fabułę, są jednak niczym w porównaniu z przejściami psychicznymi bohaterów.

zachęcam serdecznie do czytania.
Jutro dalszy ciąg recenzji, materiałów i innych ciekawostek. Pozdrawiam

 

 

Poniedziałek

Zgodnie z obietnicą polecam kolejne książki:
dla najmłodszych:
Ulica czereśniowa. Nietypowe książki o mieszkańcach ulicy Czereśniowej. Można czytać samodzielnie, można bawić się wspólnie z rodzeństwem. Rozwijają wyobraźnię.
dla starszych:
Paweł Beręsewicz, Gorzka czekolada. Zbiór opowiadań dla nastolatków. Problemy dorastania: miłość, relacje z rodzicami, uzależnienia, rywalizacja, brak akceptacji. Jeśli nie macie z kim porozmawiać może ta książka pomoże wam rozwiązać problemy.
Dla dorosłych:
Dominik Szczepański, Czapkins. O Tomku Mackiewiczu i jego życiowej fascynacji: gorze Nanga Parbat. O tym jak realizować swoje życiowe szaleństwo. Jak walczyć po kres sił.
Jutro następne książki warte przeczytania.
Wyzwanie:
W tym roku, niestety nie będzie możliwości zorganizowania naszej corocznej akcji "Tydzień biblioteki", spróbujemy więc trochę to sobie zrekompensować. Jeśli macie ochotę, zróbcie zdjęcia pod hasłem Czytam wszędzie". Możecie czytać wy, wasze zwierzaki i co tylko wam przyjdzie do głowy. Zdjęcia można przesyłac do 10 kwietnia na mojego maila ewafugowska@gmail.com.

Życzę miłej zabawy

 

 

Piątek
Polecam wam do rozwiązania quiz o lubianych przez was komiksach https://biblioteka.pl/artykul/Test-ze-znajomosci-komiksow/9470- możecie też próbować tworzyć własny komiks, rysując go samodzielnie lub wykorzystując dostępne, bezpłatne programy graficzne. pamiętajcie jednak, by zbyt długo nie siedzieć przed laptopem.
Dziś polecam wam kolejne dwie książki:
dla młodszych Gaiman, Wilki w ścianach. Przerażająca historia o rodzinie, która musiała uciekać ze swojego domu bo....w ścianach zamieszkały wilki. Na pewno wciągnie was ta niesamowita opowieść.
Dla starszych:
Dziś zupełny staroć, ale może komuś przypadnie do gustu:
Ewa Nowacka, Małgosia kontra Małgosia. Opowieść o współczesnej dziewczynie, która w przedziwny sposób przeniosła się do wieku XVII. Można sobie porozmyślać co by było gdyby mnie coś takiego spotkało. W poniedziałek polecę wam coś absolutnie współczesnego.
Również w poniedziałek polecę trzy lektury do wyboru dla osób dorosłych. Może skorzysta ktoś zagubiony w świecie książek. Pozdrawiam moich miłych czytelników.
Z poważaniem
EWA FUGOWSKA

 

 

Mili moi czytelnicy, zagadka czwartkowa: połacz rekwizyty ze znanymi postaciami literackimi. Odpowiedzi można wysyłać na mojego maila/ wiadomo każdy czeka na coś słodkiego a co się odwlecze to nie uciecze. ewa-fugowska@o2.pl
1. Rude włosy
2. lis
3. Chryzantemy
4. Małpka płci męskiej i koń w kropki
5. Czerwone buty
6. Czerwone krzesło
7. Komórka pod schodami
9. Piaskowy ludek
10. Zegar trochę zepsuty

Zachęcam do korzystania z książek w formie elektronicznej, tym bardziej, że Empik oferuje swoje zasoby przez 30 dni za darmo. Szukajcie też darmowych książek na wolnychlekturach.
Dwie kolejne recenzje:
Dla młodszych:
Jaś i Janeczka, napisana przez Annie G. Schmidt. Cudowna i pogodna opowieść o małych przyjaciołach. Ich wygłupy, problemy i przygody. Proste i krótkie rozdziały zachęcają do czytania nawet niewprawnych czytelników.

Dla starszych:
Galop44 Moniki Kowaleczko Szumowskiej. Niezwykła opowieść o możliwości przeniesienia się z czasów współczesnych w czasy Powstania Warszawskiego. Pytanie o to, jak zachowalibyśmy się w godzinie próby i czy każdy może być bohaterem. Serdecznie polecam. W piątek następne recenzje a w poniedziałek zagadki.

 

 

Moi mili czytelnicy, codziennie znajdziecie w zakładce „ biblioteka" recenzje jednej książki dla młodszych i jednej dla starszych uczniów. Przypominam wam tez o książkowym wyzwaniu, które przedłużamy do czasu powrotu do szkoły. Kto się jeszcze nie zgłosił ma wciąż szanse! Przypominam, ze należy przeczytać: książkę polskiego autora, książkę tłumaczona, komiks i wiersz. Zachęcam do akcji! A teraz recenzje: dla młodszych polecam dziś „Miasteczko Mamoko". To książka bez tekstu, która można się bawić z cała rodzina: szukamy postaci, powiadamy historie, dopowiadamy dalszy ciąg. Seria Mamoko rozwija wyobraźnie i kreatywność. Dla starszych polecam"Król" Katarzyny Ryrych. To przejmująca historia o chłopcu, który z różnych względów został odrzucony przez środowisko. 

 

 

Moi mili czytelnicy, brak dostępu do tradycyjnej książki papierowej nie jest przeszkodą w czytaniu. możecie korzystać z książki w formie elektronicznej.

Ponieważ wiem, że tęsknicie za naszymi bibliotecznymi zagadkami, postanowiłam dwa razy w tygodniu publikować dla was jakieś wyzwania lub zadania. Cukierki będą na pewno gdy już wrócimy do normalnego świata.
Zadanie nr 1. Weż dowolną książkę z domowej biblioteczki, otwórz ją i przeczytaj domownikom pierwszy rozdział. Potem poproś wybraną osobę aby przeczytała dalszy ciąg.

Następne zadanie w czwartek.

W czwartek dostaniecie też listę ciekawych pozycji do czytania. Bawcie się dobrze!

 

Pozdrawiam Ewa Fugowska

 

 

 

 

 

 

 

  
 
 
 
 
 
Kalendarz  
 
 
Ogłoszenia  
Aktualności  
Klasa pierwsza  
Klasa dwujęzyczna  
Klasa ósma  
Integracja  
Zastępstwa  
Dzienniczek ucznia  
Kalendarz  
Planowane wydarzenia  
Zajęcia pozalekcyjne  
Podręczniki  
Stołówka  
Projekty  
Konkursy  
Nauczyciele  
Plan lekcji  

 

 
 
 
 
Stowarzyszenie Wszystko Dla Dzieci
 

 

Jesteś
1291859

gościem
od 26.05.2009