PROJEKT - "ROZWIŃ SKRZYDŁA - ODKRYJ SWOJE UZDOLNIENIA"

Podsumowanie Projektu ,,Rozwiń skrzydła odkryj swoje
uzdolnienia”
- szczegóły

Priorytet IX Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach

Działanie 9.1 Wyrównywanie szans edukacyjnych i zapewnienie wysokiej jakości usług edukacyjnych świadczonych w systemie oświaty

Poddziałanie 9.1.2 Wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów z grup o utrudnionym dostępie do edukacji oraz zmniejszanie różnic w jakości usług edukacyjnych

Okres realizacji projektu: 01.02.2011 - 30.11.2012

Realizator/ Biuro Projektu:

Szkoła Podstawowa nr 39; ul. Obrońców Pokoju 4, 44-100 Gliwice

Cel projektu:

Celem Strategii Lizbońskiej jest stworzenie opartej na wiedzy najbardziej konkurencyjnej i dynamicznej gospodarki na świecie. Dlatego postanowiono wspierać działania które dostosowane do potrzeb poszczególnych grup społecznych pozwolą osiągnąć ten cel. Raport o Rozwoju Społecznym Polska2007 UNDP zaleca podejmowanie działań zmierzających do tego by już najwcześniejsze etapy edukacji dawały solidne i szerokie podstawy do kształcenia bardziej wyspecjalizowanego. Tymczasem według GUS liczba dziewczynek DZ i chłopców CH w wieku 7-14 lat wymagających wsparcia psychologiczno-pedagogicznego (PP) wynosi średnio 24%. Jeżeli wsparcie to zostanie udzielone na wcześniejszym etapie rozwoju to efekty są lepsze. W 2008 Gliwicki Ośrodek Metodyczny przeprowadził diagnozę czynników osłabiających efekty nauczania w gliwickich szkołach podstawowych po I etapie kształcenia. Szkoły objęte projektem uwzględniły wyniki diagnozy i opracowały jednorodny Plan który stał się częścią ich Programów Rozwojowych i Programów Profilaktycznych.

Cel główny projektu to zwiększenie szans edukacyjnych i kompetencji społecznych uczniów drugich klas pięciu gliwickich szkół podstawowych poprzez organizację zajęć pozalekcyjnych realizowanych w latach szkolnych 2011/12.

Cele szczegółowe:

-podniesienie efektywności nauczania
-niwelowanie dysfunkcji rozwojowych
-wzrost kompetencji społecznych
-wzrost umiejętności radzenia sobie z agresją
-umożliwienie uczniom odniesienia sukcesów edukacyjnych
-indywidualizacja zajęć (zajęcia w małych grupach lub indywidualne)
-zwiększenie motywacji do kontynuowania nauki poprzez zajęcia kształcace kompetencje społeczne (w tym moduł równościowy)

Cel główny projektu wpisuje się w cel strategiczny 4 POKL zgodny jest z Planem Działania na 2010 dla Priorytetu IX w woj. śląskim. Projekt jest zgodny ze Strategią Rozwiązywania Problemów Społecznych Miasta Gliwice 2006/15 w obszarze wyrównywania szans wychowawczych i edukacyjnych dzieci i młodzieży poprzez przełamywanie barier edukacyjnych i wychowawczych a także Strategią Edukacyjną Miasta Gliwice 2005/12 gdzie cel kierunkowy to stworzenie optymalnego systemu opieki PP .Projekt jest zgodny z Rozporządzeniem MENiS z 07.01.2003 w sprawie zasad udzielania i organizowania pomocy psychologiczno-pedagogicznej oraz z reformą systemu oświaty (zmiana podstawy programowej), która zakłada że każdy uczeń jest uzdolniony - szkoła ma odnaleźc i rozwijac te uzdolnienia jednocześnie udzielając pomocy uczniom z trudnościami w nauce

Działania zaplanowane w ramach projektu obejmują:

• Organizacja specjalistycznych zajęć pozalekcyjnych. Będą to:zajęcia korekcyjno-kompensacyjne dla 60 DZ i CH–13 grup po 2-5 uczniów, gimnastyka korekcyjna dla 80 DZ i CH (6grup po 10-15), zajęcia z terapii zachowań dla 30 DZ i CH (6 grup po 4-6 uczniów), zajęcia logopedyczne dla 50 DZ i CH ze względu na specyfikę dysfunkcji będą to zajęcia indywidualne.
  • Organizacja zajęć integracyjno-wychowawczych
    Zostanie utworzonych 7 grup zajęć, które będą odbywały się 1x tygodniu x1h
    Celem zajęć będzie niwelowanie problemów wychowawczych poprzez integrację DZ i CH dysfunkcyjnych z resztą klasy. Będą to zajęcia ruchowe oraz wykorzystujące techniki gier i zabaw do integrowania grupy rówieśniczej
  • Organizacja zajęć kształcących kompetencje społeczne
    Zajęcia będą odbywały się w 12 grupach (całe zespoły klasowe).Każda grupa skorzysta z dwóch 4h bloków zajęć. Zostaną one przeprowadzone na zakończenie edukacji wczesnoszkolnej. Będą składały sie z dwóch modułów - preorientacja zawodowa dostosowana do wieku uczniów i tematyka równości płci.