Wynajem sal

Projekt PAMIĘĆ'81

13 grudnia mija 40 rocznica wprowadzenie stanu wojennego w Polsce. W związku z tym nasza szkoła przystępuje do projektu PAMIĘĆ'81, który ma na celu zapoznać młodsze pokolenia z tragedią tamtych czasów, a starszym - przypomnieć te ważne dla naszego kraju wydarzenia.

O szczegółach projektu będę informowała na bieżąco - na razie ogłaszam 3 konkursy:

1. Plakat dowolną techniką i w dowolnym formacie upamiętniający wydarzenia z 13.12.81.

2. "Kartka z pamiętnika" - wspomnienia w tamtego okresu

3. WIERSZ upamiętniający stan wojenny

TERMIN - koniec listopada

Prace proszę przynosić do M. Domaradzkiej

Ponadto na początku grudnia w auli naszej szkoły będzie wyświetlany film dokumentalny pt. „NIE ZABIERAJCIE MAMY". Dokument opowiada o działaczkach „Solidarności" aresztowanych i internowanych w trakcie trwania stanu wojennego w Polsce (13.12.1981-22.07.1983)

Uczniów chętnych do pomocy przy realizacji projektu - serdecznie zapraszam

Mirella Domaradzka

REALIZACJA PROJEKTU

W holu naszej szkoły i przed salą historyczną została zorganizowana wystawa IPN.

Mogą z nią zapoznać się wszyscy pracownicy szkoły (wielu z nich pamięta te czasy) oraz uczniowie.

Wystawa ta jest wykorzystywana również podczas realizacji lekcji w klasach 7 i 8. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć :

LINK:  https://photos.app.goo.gl/4qrocYNwXyfpmUSB7

W ramach działań Młode Pokolenie o Solidarności uczniowie klasy 8c (Bartek, Mateusz i Tymon) wraz z nauczycielką historii wykonali miejsce pamięci na temat stanu wojennego „40 lat po stanie wojennym”. Informacje umieszczono w izdebce regionalnej. Tam też chłopcy będą opowiadać młodszym uczniom o wystawie i stanie wojennym.

LINK:  https://photos.app.goo.gl/5BoLUw9T4YCmJCSq5

Nauczycielki historii pani Mirella Domaradzka i pani Edyta Gugała wzięły udział w dwóch wykładach dotyczących „Solidarności” i stanu wojennego:
1. „Zdarzenia, które obudziły ducha wolności”
2. Pamięć o tych, którzy współtworzyli związek „Solidarność”.

Konferencje był zorganizowane przez Śląskiego Kuratora Oświaty przy współpracy z Regionalnym Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Katowicach.

Klasy VI-VIII brały udział w lekcjach dotyczących stanu wojennego.

Lekcję przeprowadziła koordynator projektu, nauczycielka historii Mirella Domaradzka. Podczas zajęć zostały użyte teki edukacyjne wydane przez IPN.

Uczniowie klas 7 i 8 na lekcjach historii oglądali film dokumentalny„Nie zabierajcie Mamy”. Film ma na celu przedstawienie nieopowiedzianej do tej pory historii działaczek „Solidarności” – kobiet aresztowanych i internowanych w trakcie trwania stanu wojennego w Polsce (13 grudnia 1981r. – 22 lipca 1983r.).

LINK:  https://photos.app.goo.gl/YH8CUS8qBdLYmjvXA

Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursie historycznym: „Moja ojczyzna, mój region w okresie stanu wojennego”. Polegał on na stworzeniu posteru – plakatu w formie infografiki, gdzie obok elementów graficznych znalazły się treści związane ze stanem wojennym. Czekamy na wyniki.

Dodatkowe działania podjęte przez szkołę:

• Uczniowie klasy 8c pokazują młodszym kolegom wystawę i opowiadają o stanie wojennym.

• Uczniowie przygotowują prezentację o stanie wojennym dostosowaną do poszczególnych poziomów. Prezentacje będą wykorzystane na lekcjach
    w klasach młodszych. Będą też zamieszczane na stronie projektu do samodzielnego obejrzenia..

• Konkurs poezji związanej ze stanem wojennym. Przedmiotem recytacji może być znany wiersz albo wiersz samodzielnie napisany

LINK:  https://photos.app.goo.gl/u87e4FiYEK85r2Dr9