Kraj lat dziecinnych! On zawsze zostanie święty i czysty jak pierwsze kochanie.

Adam Mickiewicz

Od 1991 roku w środku, czyli sercu osiedla Obrońców Pokoju – stoi Szkoła Podstawowa nr 39. Każdy wie jak wyglądała i wygląda teraz, każdy ją zna czy widział. Wszystkie drogi do niej prowadzą. Nie ma bloku na osiedlu , w którym ktoś nie chodził czy chodzi do tej szkoły. Na typowym bokowisku, jakim niewątpliwie jest osiedle, pozbawionym  instytucji rozrywkowych typu kino, basen, kluby czy dyskoteki – szkoła jest niewątpliwie jednym tętniącym życiem miejscem . I czy to były tymczasowe, acz przytulne i z "duszą" baraki, czy jest to nowoczesny , na miarę Europy –gmach- jedno pozostaje niezaprzeczalne – szkoła jest NASZA. Nasza –Rodziców, nasza- Dziadków, nasza- Nauczycieli i w końcu –NASZA- DZIECI.

Zarys  historyczny funkcjonowania

Szkoły Podstawowej nr 39 w  Gliwicach w  latach 1991 - 2006

Dyrektor szkoły: mgr Jadwiga Mazurek
Wicedyrektorzy:
mgr Jadwiga Kocuj, mgr Jolanta Gębczyk-Szłuińska

Anno domini 1991 otworzyła po raz pierwszy swe podwoje nowa Szkoła Podstawowa nr 39 w Gliwicach. Zbudowano ją w rekordowym tempie - sześciu miesięcy. Była to pierwsza szkoła tak szybko zbudowana. Parterowa, bardzo bezpieczna szkoła z 13 salami lekcyjnymi, pracownią komputerową, małą salą gimnastyczną (aula), halą sportową, salą do gimnastyki korekcyjnej, biblioteką szkolną, gabinetem pedagoga i logopedy.

Plac budowy

Marzenia stają się faktem. Powstaje szkoła...

Otwarcie szkoły 2 września 1991 r.

Pan Prezydent Miasta wraz z panią dyrektor Jadwigą Mazurek, "obarczoną" wielkim kluczem, dokonał otwarcia szkoły.

Rozpoczęcie roku szkolnego 1991/1992

Wszyscy czekali z zapartym tchem: uczniowie, rodzicie i grono pedagogiczne. Próg nowej szkoły przekroczyło 285 uczniów.

Festyn szkolny

Sadzenie drzewek

Dyskoteka szkolna

Plac zabaw

Sale klas I - III - nauczanie zintegrowane

Sala muzyczna

Sala plastyczna

Pracownia komputerowa

Sala matematyczna

Mała sala gimnastyczna - Aula

Nowa świetlica
W grudniu 1993 szkoła powiększyła się o nową świetlicę, w której do dyspozycji uczniów były następujące sale: nauki, zabawy i odpoczynku, gimnastyczna oraz jadalnia i plac zabaw.

Sala nauki

Sala zabaw

Jadalnia

Budowa i otwacie hali spotowej

5 października 1995 roku, dzięki wieloletnim staraniom Rady Szkoły i Dyrekcji SP 39, "ruszyła" budowa hali sportowej. Uroczyste otwarcie odbyło się w czerwcu 1997 roku.